Koliko biste bankovnih računa trebali imati u Njemačkoj?

Koliko biste bankovnih računa trebali imati u Njemačkoj?

Stanarina, popratni troškovi, namirnice – kada živite s partnerom, postavlja se pitanje kako organizovati zajedničke finansije. Trebate li zajednički račun i koliko biste računa uopšte trebali imati za život u Njemačkoj?

Voditeljka potrošačkog centra u Bremenu, Anabel Oelman, to načelno preporučuje.

“Naravno, važno je da zajedno vodite računa o finansijskim stvarima kada živite zajedno.”

Tako bi oba partnera mogla vidjeti koliko im je novca ostalo tokom mjeseca i zajedno odlučiti na šta će ga potrošiti.

Ipak, partneri ne bi trebali zbog toga zatvoriti svoje lične račune, kaže zaštitnica potrošača. Ona preporučuje model s tri računa. S vlastitim bankovnim računima svako takođe zadržava suverenitet nad dijelom svog novca.

Za šta koristiti zajednički račun?

Sve troškove nastale zajedničkim vođenjem domaćinstva treba odbiti sa zajedničkog računa. To uključuje stanarinu i popratne troškove, troškove hrane ili troškove zajedničkih polisa osiguranja – ključno osiguranje domaćinstva.

Svaki par može sam odlučiti kako će se nadopuniti račun. Čest je slučaj da oba partnera uplaćuju dio svoje plate na zajednički račun. Zavisno o ugovoru i strukturi plata, to može biti isti iznos za oboje. Ili se isplata obračunava razmjerno plati, što znači da partner s većom platom automatski više doprinosi zajedničkom prihodu.

Prema riječima zastupnice potrošača Oelman, postoje i parovi koji rade obrnuto: cjelokupni prihod prebacuju na zajednički račun. Na kraju mjeseca ostatak novca, nakon odbijanja svih zajedničkih troškova, dijeli se na dva i vraća na lične račune.

Koji su rizici zajedničkog računa?

Sali Peters, izvršna direktorica Instituta za finansijske usluge, takođe model s tri računa smatra povoljnim. “Ali uvijek biste trebali uzeti u obzir aspekt takozvane solidarne odgovornosti.”

Ako oba partnera mogu slobodno raspolagati računom, jedan će možda morati preuzeti odgovornost za dugove koje je prouzrokovao drugi.

“Zajednički račun stoga zahtijeva veliku dozu povjerenja”, kaže Petersova. U slučajevima kada jedno od dvoje ima finansijskih problema i postoji rizik od zapljene, ona savjetuje da se ne vodi zajednički račun.

Međutim, to jeste li u braku ili ne ne bi trebalo uticati na odluku za ili protiv zajedničkog računa. “To u početku ne čini veliku razliku”, kaže Anabel Oelman. Presudno je živite li zajedno i imate li zajedničke troškove.

“I račun” ili “Ili račun” – šta ima više smisla?

Važno je znati: Zajednički račun može se otvoriti ili u obliku “I” ili u obliku “Ili” računa (Und-Konto / Oder-Konto) , prema objavi na blogu Udruženja njemačkih banaka (BdB). Svako ko se odluči na “I račun” sigurniji je način, ali ograničen u svakodnevnom životu. Ako jedan od njih želi pristupiti računu, drugi mora pristati. Na taj su način oba partnera u svakom trenutku obaviještena o svim aktivnostima na računu.

Kod računa “Ili” partneri mogu samostalno pristupati računu i raspolagati sredstvima. Međutim, oba bi partnera i dalje morala sklapati ugovore o kreditu ili terminske transakcije za terećenje računa, na primjer.

Nije važno koji račun parovi na kraju odaberu: vlasnici računa solidarno su odgovorni i za račun “I” i za račun “Ili”.

Ako se račun zatvara, vrijedi sljedeće: Oba vlasnika računa moraju se složiti s raskidom – bez obzira radi li se o računu “I” ili “Ili”, prema pisanju BdB-a.

Ako jedan od vlasnika računa odbije pristati na zatvaranje “ili računa”, drugi može pretvoriti “ili račun” u “i račun” ukidanjem individualnog prava raspolaganja u odnosu na banku, prenosi “Fenix Magazin”.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE