Koliko dugo Ukrajina može pružati otpor u zračnoj borbi protiv Rusije

Koliko dugo Ukrajina može pružati otpor u zračnoj borbi protiv Rusije

CNN je analizirao koliko dugo Ukrajina može pružati otpor u zračnoj bici protiv Rusije. Analizirani su odnos snaga, koliko je Rusija spremna rizikovati u agresiji na Ukrajinu te šta je ono ključno u zračnoj borbi ove dvije države.

Rusija ima mnogo snažniju vojsku od koje se očekuje da na kopnu ostvari brzu pobjedu, a od njenog vojnog zrakoplovstva se očekuje da bude sposobna da ima kontrolu u zraku. Vojni budžet Rusije iznosi 45,8 milijardi dolara i skoro je deset puta viši od ukrajinskog vojnog budžeta.

Pojedini stručnjaci smatraju da je dosadašnji neuspjeh ruskog zrakoplovstva posljedica slabe pripremljenosti Moskve, ukrajinskog pametnog korištenja resursa na osnovu obavještajnih podataka i odluka Zapada da naoruža Ukrajinu.

“Koliko sam shvatio, uspjeli su spasiti veliki dio zrakoplovstva tako što su sklonili avione sa aerodroma, i to prije nego što će ih Rusi pokušati uništiti”, ukazao je bivši komandant estonske vojske Riho Terras.

Sophy Antrobus, istraživačica u Institutu za zrakoplovstvo i svemir Freeman i bivša pripadnica britanskog vojnog zrakoplovstva, je saglasna da je Ukrajina povukla pametne poteze.

“Bili su pametni zbog toga što nisu angažovali sve resurse. To je možda kod Rusije izazvalo lažni osjećaj sigurnosti, dok je Ukrajina bila u stanju da nastavi braniti svoj zračni prostor dobijajući pomoć od saveznica”, ocijenila je Antrobus.

Smatra se da je riječ o značajnoj pomoći za odbranu zračnog prostora. Koliko će Ukrajinci biti sposobni da pružaju otpor uz pomoć Zapadnog oružja najviše bi moglo zavisiti od toga koliko je ruski predsjednik Vladimir Putin spreman uložiti da bi pobijedio u ratu.

Osim toga, Antrobus smatra da će to ovisiti i o tome da li je Putin spreman koristiti taktiku koju je koristio kako bi pomogao sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu tokom građanskog rata u Siriji.

“Da li je spreman ponoviti Alep – činiti zločine koji su tako vidljivi cijelom svijetu”, pitala se.

Ako predsjednik Rusije bude spreman na to, onda Antrobus očekuje da će rizik po Rusiju biti još veći zbog ukrajinskog protuzračnog oružja. Prema njenim riječima, Rusija mora razmotriti srednjoročni rok – koliko je opremljena, koliko ima vojnika i da li je spremna ugroziti druge interese. Među onima je koji smatraju da je vrlo teško opravdati izlaganje vojnika velikoj opasnosti. Trenutno je nepoznato koliki su gubici u zračnoj borbi prihvatljivi Ukrajini.

Justin Bron iz Royal United Services Instituta ne vjeruje da Rusija može ostvariti dominaciju u zraku, a da pri tom nema velike gubitke.

“Malo je dokaza koji potvrđuju da su ruske zračne snage sposobne za velike operacije”, dodaje.

Penzionisani komandant estonske vojske Terras je napomenuo da je bitan i odnos snaga na kopnu, tj. koji dijelovi zemlje se kontrolišu. Rusija je trenutno primorana da većina njenih bombardera polijeće izvan Ukrajine. Terras je pri stavu da su Ukrajinci strateški birali koje dijelove države braniti.

Još jedna nepoznanica jeste koliko dugo će Zapad moći Ukrajini pomagati u oružju, a to se odnosi i na oružje za zračnu bitku, piše CNN.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE