Laboratorije u BiH preopterećene, nedovoljno kadra, građani ne vjeruju sistemu

Laboratorije u BiH preopterećene, nedovoljno kadra, građani ne vjeruju sistemu

S porastom broja zaraženih raste i pritisak na zdravstvene ustanove. Sve je više i zaraženih zdravstvenih radnika, zbog čega je Vlada Republike Srpske odlučila povući sve doktore sa Biroa za zapošljavanje. Iz Strukovnog sindikata zaposlenih u zdravstvu apeluju na vlasti u Federaciji BiH da povuku isti potez.

U laboratorijama širom Bosne i Hercegovine proteklog dana analizirano je nešto više od 4.400 testova na korona virus. Jedna od manjih laboratorija, u Foči, pored redovnih obaveza dnevno provjeri oko 400 uzoraka.

Za sve ovo vrijeme mi jednog laboranta imamo na porodiljskom, a specijalistu mikrobiologa drugog smo dobili prije mjesec dana. Praktično, sve vrijeme ove pandemije u službi su radili pet laboranata i jedan mikrobiolog“, kazala nam je Ružica Lukić, virusolog.

Kažu premoreni su, a ukoliko se nastavi ovako očekuju angažman i jednog molekularnog biologa. Nije samo manjak kadra u laboratorijama. Zbog toga Krizni štab Republike Srpske planira povlačenje svih dokora sa Biroa za zapošljavanje.

Imamo 76 ljekara koji se nalaze na Birou, Vlada će, odnosno Štab, kroz kompenzacioni fond finansirati ove ljekare. Pozvaćemo ih sve da se priključe zdravstvenom sistemu. Napravićemo raspore i oni će biti plaćeni od strane Fonda“, kazao je Alen Šeranić, ministar zdravstava RS.

Sa istim zahtjevom prema Vladi FBiH istupio je Nezavisni strukovni sindikat zaposlenih u zdravstvu. Procjenjuju da se na biroima u FBiH nalazi oko 4.500 medicinskih sestara i oko 200 ljekara.

U prvi mah je neophodno primiti najmanje sto ljekara, najmanje 1.000 sestara, i još 500 propratnog osoblja koje vam je neophodno da biste radili“, rekao je Zijad Latifović, predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu FBiH.

Iz Sindikata upozoravaju na problem širenja zaraze među osobljem. Pored hroničnog nedostatka kadra, veliki broj zaposlenih u zdravstvu je van stroja upravo zbog virusa.

Pitali smo građane da li vjeruju zdravstvenom sistemu. Većina odgovara sa “ne”, a nisu zadovoljni ni odgovorom zdravstva na pandemiju korona virusa.

Pored nedostatka kadra, nabavke opreme, opremanja prostora za smještaj pacijenata, izazov je i nabavka lijekova. U BiH ne postoji jedinstven stav na koji način liječiti pacijente, da li omogućiti liječenje krvnom plazmom, te koje lijekove nabaviti.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE