Makron izjavio da razmatra slanje NATO trupa u Kijev: Francuska predvodi Evropsku uniju u podršci Ukrajini

Makron izjavio da razmatra slanje NATO trupa u Kijev: Francuska predvodi Evropsku uniju u podršci Ukrajini

Izjava francuskog predsjednika Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) o razmatranju slanja NATO trupa u Ukrajinu nije iznenađujuća ukoliko se uzme u obzir ogromni angažman Francuske u ukrajinsko-ruskom ratu. 

Da podsjetimo, posljednji evropski predsjednik koji je otišao Vladimiru Putinu na noge bio je upravo Makron, i to samo 15 dana prije otpočinjanja ruske agresije.

Od početka

Po izbijanju ukrajinsko-ruskog rata Francuska je primila 70.000 ukrajinskih izbjeglica i odmah započela s procesom slanja municije, opreme i naoružanja za ukrajinsku vojsku. Upravo je Francuska bila prva od evropskih zemalja koje su poslale stratešku pomoć u vidu sofisticirane vojne opreme, a ne vojnih viškova.

Bez francuske verzije višecjevnog bacača raketa M270 LRU ne bi bilo udara po ruskoj pozadini, pri čemu je Francuska poslala u Ukrajinu i svoju najbolju krstareću raketu Scalp, čime su omogućeni udari po ruskim aerodromima.

U osnovi, ovako spreman odgovor Francuske na rat u Ukrajini predstavlja inat koji Pariz godinama uspješno provodi dokazujući da Evropljani moraju samostalno povesti više brige o evropskom kopnu. Na političkom planu Evropske unije, Francuska je nositeljica programa PESCO, koji za cilj ima stvoriti vojnu strukturu zemalja članica EU bez sigurnosnog jamstva SAD i Velike Britanije.

Zapravo, od prvog dana rata Francuska nastoji sačuvati evropski ponos zaobilazeći kompleksne i birokratizirane procedure sigurnosne saradnje.

Ukrajinski lovci

Neovisno o tome da li će NATO vojnici biti raspoređeni u Ukrajini, nema sumnje da će Francuska u domenu osnaživanja ukrajinskog zrakoplovstva pokušati nadjačati evropske države koje predugo pripremaju donaciju F-16 aviona. Naime, i Volodimir Zelenski i Makron potvrdili su da se uveliko razgovara o slanju francuskih lovaca Mirage 2000D. Radi se o sjajnom lovcu koji bi omogućio jednostavnija dejstva krstarećim raketama Scalp, čime bi rat u Ukrajini dobio jednu značajnu prevagu na ukrajinsku stranu.

Nuklearno odvraćanje

Francuska je trenutno jedina članica Evropske unije sa sposobnostima nuklearnog odvraćanja, odnosno jedina država kontinentalne Evrope koja ima nuklearno oružje. S obzirom na svoju doktrinu upotrebe nuklearnih snaga, francuske interkontinentalne balističke rakete su smještene na podmornicama s dometom višim od 10.000 kilometara, a, prema procjenama SIPRI instituta, Francuska ima oko 300 nuklearnih bojevih glava.

Vojna pomoć

Francuska je od februara 2022. godine poslala značajnu vojnu pomoć Ukrajini: velike količine goriva, artiljerijske i streljačke municije, zaštitnu opremu, protuoklopne rakete MILAN, prijenosne sisteme protuzračne odbrane Mistral, veliki broj motornih lako oklopljenih vozila, krstareće rakete Scalp, dvije baterije sistema protuzračne odbrane Crotale +, jednu bateriju sistema SAMP-T, 30 samohodnih haubica Caesar 8×8 i druga sredstva. 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE