Messi “sa zvukom sirene” donio pobjedu Barci na El Clasicu

Fudbaleri Reala iz Madrida i Barcelone odmjerili su snage u okviru 33. kola španske Primere, a ovaj susret – potencijalno može odrediti i narednog prvaka zemlje u fudbalu.

Nakon 90 minuta igre, na prepunom Santiago Bernabeu stadionu – rezultat je glasio 3:2 , a publika je zaista mogla uživati u igri dva možda i najpopularnija kluba na svijetu.

Prvo poluvrijeme ponudilo je odličnu fudbalsku predstavu. Već na samom startu desila se jedna sporna situacija, kada je Umtiti, po svemu sudeći uradio Ronalda u šesnaestercu, ali je sudijska pištaljka ostala nijema.

Prilike su se smjenjivale i na jednoj i na drugoj strani, a prvi do gola došao je Real Madrid. Nakon jednog ubačaja, Casemiro je bio najsnalažljiviji u kaznenom prostoru Barcelone, i doveo je svoju ekipu u vodstvo.

Igrala se 28. minuta meča, a poravnanje je stiglo samo pet minuta kasnije. Ivan Rakitić je uposlio Lea Messija ja ivici kaznenog prostora, a Argentinac je nakon slaloma plasirao loptu u nebranjeni dio mreže Keylora Navasa.

Barcelona je u prvih 45 minuta imala blagu terensku inicijativu, i loptu više u svom posjedu – ali to nisu uspjeli kapitalizovati za prednost.

U nastavku meča, prvi je zaprijetio Real – preko Tonija Kroosa, ali je Marc Andre ter-Stegen bio siguran.

Na isteku 52. minute Real je imao sjajnu priliku za vodstvo. Marcelo je idealno pronašao Benzemu na nekih sedam metara od gola, a Francuz je praktično sam – pogodio nogu golmana Barcelone.

Tri minute kasnije, u idealnoj situaciji je bio i Paco Alcacer na drugoj strani – ali je katastrofalno šutirao iz izgledne pozicije za vodstvo. Na isteku 70. minute, nova sporna situacija. Ronaldo se našao u izglednoj prilici – ali je promašio skoro pa prazan gol. Usporeni snimak jasno je pokazivao da Portugalac bio u ofsajdu – no pomoćni sudija nije dizao zastavicu.

Prva zvijezda Reala je uspio samo prebaciti prečku. Već u narednom napadu – Suarez je bio u šansi, ali Keylor navas odlično brani.

Minuta je bila 73. kada smo vidjeli prekrasan pogodak koji je postigao Ivan Rakitić. Reprezentativac Hrvatske se lijepo namjestio na nekih 18 metara od gola, šutirao i pogodio malu mrežicu gola Navasa koji u ovoj situaciji nije mogao uraditi apsolutno ništa.

Da stvari po Real budu gore, pobrinuo se kapiten Sergio Ramos. On je bio neoprezan u jednom duelu sa Messijem, te je s obje noge startovao na Argentinca.

Messi je prošao bez ozljede, ali je sudija Hernandez Ramosu pokazao direktan crveni karton. Malo nakon toga, Pique je mogao zadati konačan udarac Realu, ali je bio neprecizan iz izgledne situacije.

Izvor: DailyMotion

Da nepisana fudbalska pravila itekako djeluju, dokazala je i 86. minuta. Sve promašaje Barcelone, ali i činjenicu da su se povukli nakon vodstva – kaznio je rezervista James Rodriguez.

Marcelo ga je pronašao na ivici peterca, a ovaj je loptu zakucao pod prečku za 2:2. Isti igrač minut poslije imao je priliku da potpuno preokrene susret, ali je Ter-Stegen dobro reagovao.

Gol se svakako pripisuje jako indolentnoj odbrani tima kojeg predvodi Luis Enriqzue.

Da se prvenstvo u Španiji ne završi u ovom kolu – pobrinuo se Leo Messi. Jedan od najboljih pojedinaca na ovom susretu u 92. minuti, u doslovno posljednjem napadu na utakmici, pogodio je za 3:2 nakon odličnog kontranapada, čime je stavio šlag na tortu u jednoj zaista spektakularnoj fudbalskoj predstavi.