Mirko Kuprešaković: Graničnoj policiji BiH nedostaju 562 policajca, adekvatna oprema i objekti

Novi direktor Granične policije BiH Mirko Kuprešaković početkom marta je preuzeo dužnost, a u razgovoru za Klix.ba je govorio o aktivnostima koje planira na novoj poziciji, ali i izazovima s kojim se suočava ova državna policijska agencija.

Na samom početku razgovora ističe kako je sagledavanje osnovnih potreba pripadnika Granične policije BiH i rad na poboljšanju istih, jedan je od njegovih glavnih ciljeva kao direktora.

Koji su Vaši prvi konkretni koraci koje planirate poduzeti na funkciji direktora GP?

Policijski službenici moraju raditi u normalnim uvjetima, imati uredna primanja, adekvatnu opremu za rad i slično. Ono što sam uočio je i veliki nedostatak kvalificiranih namještenika, a koji se bave higijenom na graničnim prijelazima, što ne možemo dopustiti. Pružanje osnovnih uvjeta za rad, popunjavanje upražnjenih mjesta službenika u Graničnoj policiji BiH i jačanje materijalno-tehničke opremljenosti, na tome je moj fokus.

Nadalje, obuke policijskih službenika su od iznimnog značaja te se konstantno radi na usavršavanju kadrova. Tako smo imali i nedavno obuku na temu krijumčarenja i trgovine ljudima, gdje su pripadnici Granične policije razmijenili iskustva s drugim policijskim agencijama i upijali znanje koje im je potrebno za rad vezano za navedene teme.

Ujedno, s ciljem što učinkovitijeg djelovanja Granične policije BiH i suzbijanja svakog oblika kriminaliteta, kontinuirano ćemo unaprjeđivati suradnju s drugim policijskim agencijama na polju razmjene informacija i zajedničkog djelovanja, suradnju s Tužiteljstvom BiH, suradnju u obavještajnom i istražnom području, i slično.

Koji su izazovi koje detektujete kao najozbiljnije za GP i sigurnosnu situaciju u narednom periodu?

Osnovni problem Granične policije BiH je kadrovska nepopunjenost i nedovoljna materijalno-tehnička opremljenost, s obzirom na to da taj nedostatak stvara problem u obavljanju poslova nadzora državne granice BiH i ograničava mogućnost za adekvatnu zaštitu granice, posebno u području nezakonitih migracija, ali i problem prilikom obavljanja graničnih provjera na graničnim prijelazima.

Također, neadekvatno stanje infrastrukture (oprema i objekti) u pogledu ispunjavanja minimalnih standarda izgrađenosti i opremanja graničnih prijelaza, utječu na otežano obavljanje poslova graničnih provjera (nepostojanje odgovarajućih prometnica i prometne signalizacije, kontrolnih kabina, prostorija za zadržavanje, prostorija za detaljne granične provjere, itd.). Samo određeni broj graničnih prijelaza u BiH zadovoljava standarde i uvjete izgradnje i opremanja graničnih prijelaza u skladu s Pravilnikom o standardima i uvjetima izgrađenosti i opremljenosti graničnih prijelaza.

Manjak kadra i slaba opremljenost su često spominjanje teme kada se govori o GP BiH. Kako to planirate riješiti?

Graničnoj policiji BiH, prema važećem Pravilniku o unutarnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta nedostaje 562 policijskih službenika, odnosno 23,2 posto, od čega je najveći broj u činu policajac.

Neophodno je jačati, prije svega, ljudske potencijale, stoga ističem da ću uložiti sve napore da se što prije formiraju komisije koje će provoditi natječajne procedure, sukladno Zakonu, za prijam nove generacije kadeta i iznaći mogućnost za osiguranje budžeta za nove generacije kadeta. Treba imati na umu i to da njihove benefite dobivamo tek za otprilike godinu i pol, kada prođu sve natječajne procedure i obuke u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova u Mostaru.

Vijeće ministara BiH je odobrilo prijam nove klase kadeta i javni natječaj će biti čim prije objavljen, nakon što se ispoštuju određene procedure, kako bi se popunio barem dio upražnjenih mjesta policijskih službenika.

Granična policija BiH ima potpisane sporazume i protokole o zajedničkim ophodnjama na granici, i to je jedan od načina da nadomjestimo kadrovski nedostatak. Uz to, ispomoć Graničnoj policiji BiH pružaju i partnerske agencije Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, MUP Republike Srpske i Državna agencija za istrage i zaštitu.

Granična policija BiH raspolaže određenom količinom specijalističke opreme koja se koristi za obavljanje graničnih provjera, dobivene najvećim dijelom u vidu donacija. Međutim, s obzirom na trenutnu izloženost BiH pojačanom migracijskom pritisku i potrebi svakodnevnog pojačanog korištenja specijalističke opreme, GPBiH ima konstantnu potrebu za zanavljanjem postojeće i nabavkom nove specijalističke opreme kojom bi mogli odgovoriti na suvremene izazove u području nezakonitih migracija i osigurati adekvatnu zaštitu državne granice. Nedavno je Savezna policija Njemačke donirala GPBiH specijalističku opremu u vrijednosti od 750 000 eura. Jedan su od najznačajnijih partnera Granične policije, a uz donacije opreme, realizirane su i razne obuke za pripadnike GPBiH.

GP BiH je imala u svojim redovima osobe koje su se bavile kriminalnim aktivnostima. Kako to komentarišete i gdje leži problem, prema Vašem misljenje?

Prije svega, Granična policija BiH je policijska agencija koja ima više od 2 000 zaposlenih. U svakoj instituciji ima izuzetaka, odnosno pojedinaca koji neprofesionalno obavljaju svoj posao, nažalost i protuzakonito, a takvi pojedinci, pogotovo u policijskim strukturama, moraju biti podložni kako disciplinskoj, tako i kaznenoj odgovornosti.

Policijski djelatnik mora biti primjer drugima i nadasve pružati sigurnost i boriti se protiv svakog oblika kriminaliteta. Nažalost, bilo je situacija kada se pokazalo da je i unutar ove policijske agencije bilo kriminalnih aktivnosti, ali je izuzetno važno raditi na tome da se to iskorijeni. Granična policija BiH je vodeća policijska agencija koja se kontinuirano bori protiv korupcije i procesuira vlastite policijske službenike, što pokazuju i statistički podaci, na čemu ću i ja kao ravnatelj nastaviti raditi i dosljedno se boriti protiv korupcije u vlastitim redovima. Isto to očekujem od svih zaposlenih u GPBiH, dakle dosljednu primjenu zakona i pravila ponašanja te još odlučniju borbu protiv korupcije i borbu protiv kriminaliteta.

Šta BiH treba uraditi da zaštiti svoje granice?

Imajući u vidu da je posljednjih godina upravljanje migracijskim tokovima sigurnosni izazov ne samo za BiH, već i za sve zemlje regije, Granična policija BiH je kontinuirano poduzimala niz mjera i zadataka iz mjerodavnosti GPBiH s ciljem zaštite državne granice i suprotstavljanja nezakonitim migracijama.

Zavisno od intenziteta i područja migracijskog pritiska, a s ciljem adekvatnog odgovora na konstantno prisutan migracijski pritisak, podzimane mjere i radnje uključivale su preraspoređivanje i izvanredan angažman policijskih službenika i materijalno-tehničkih sredstava i opreme u nadzoru državne granice u zonama odgovornosti postrojbi GPBiH koje su izložene pojačanom migracijskom pritisku, pruža se i podrška Graničnoj policiji od drugih policijskih agencija u BiH u obavljanju poslova nadzora državne granice.

Pitanje nezakonitih migracija ne tiče se samo Granične policije BiH, ne umanjujući važnost i najveći značaj GPBiH po tom pitanju, nego je pitanje svih razina vlasti koje se trebaju uključiti kako bi se suzbile migracije. Samo međusobnom suradnjom i nastojanjem za rješavanjem tog pitanja, mogu se suzbiti pokušaji nezakonitih prelazaka državne granice i krijumčarenja.

Granična policija BiH će i u idućem razdoblju kontinuirano pratiti stanje nezakonitih migracija na cjelokupnoj državnoj granici BiH, poduzimati mjere i aktivnosti u skladu s pozitivnim zakonskim propisima i vlastitim planovima te nastaviti unaprjeđivati suradnju s drugim policijskim agencijama i tijelima u BiH i susjednim državama, a sve s ciljem osiguranja adekvatnog odgovora na migracijske i druge sigurnosne izazove.

U kakvom je stanju danas GPBiH i da li je zapostavljena zbog loših politika na nivou drzave?

Granična policija BiH, iz godine u godinu, suočava se sa sve većim izazovima, ali unatoč tome, ova policijska agencija, a što govore i statistički podaci, ostvaruje dobre rezultate rada u svim područjima.

Povećan je broj otkrivenih kaznenih djela, prekograničnog kriminala, krivotvorenih dokumenata, zabilježene su veće zapljene opojnih droga, povećan je broj podnesenih krim-obavještajnih izvještaja i drugo. Rezultati rada pokazuju da Granična policija ulaže maksimalne napore u zaštiti državne granice i sprječavanju svakog oblika prekograničnog kriminaliteta. Najveći problem je što se ne ulaže u jačanje kapaciteta Granične policije BiH i s te strane smatram da je potrebno više razumijevanja vlasti jer svima nam treba biti u cilju učinkovita zaštita državne granice.

Planirate li određene aktivnosti sa susjedima, Srbijom i Hrvatskom, i koje konkretno?

Općenito gledajući, suradnja u području granične sigurnosti koju Granična policija BiH ostvaruje sa susjednim državama Srbijom i Crnom Gorom ostvaruje se na osnovu bilateralnih sporazuma i Konvencije o policijskoj suradnji zemalja jugoistočne Europe – PCCSEE, dok se s Republikom Hrvatskom ostvaruje na osnovu zaključenih bilateralnih sporazuma. Granična policija BiH provodi redovne aktivnosti u smislu međunarodne suradnje s Republikom Srbijom i Republikom Hrvatskom s ciljem suzbijanja nezakonitih migracija, organiziranog i međunarodnog kriminala.

Granična policija BiH će i u idućem razdoblju nastaviti primjenjivati međunarodne, bilateralne i multilateralne sporazume iz područja granične kontrole i prekogranične suradnje, a kao glavni strateški cilj će biti jačanje međunarodne suradnje kroz provedbu postojećih i sklapanje novih međunarodnih ugovora i protokola, kroz učinkovitiju i bržu razmjenu informacija sa susjednim državama te provođenje zajedničke/mješovite ophodnje, usklađene/pojačane kontrole, zajedničkih operacija i održavanje zajedničkih sastanaka na svim razinama.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE