Na području Maglaja bit će izgrađeno i obnovljeno 100 kuća

Na području Maglaja bit će izgrađeno i obnovljeno 100 kuća

Na području općine Maglaj počela je izgradnja skoro 100 kuća za izbjegle, raseljene te socijalno ugrožene porodice.

Građevinski materijal 

Dvadeset kuća za izbjegle i raseljene porodice gradi se po sistemu “ključ u ruke” kroz Regionalni stambeni projekt, koji finansira Evropska komisija. Rok za završetak radova je pet mjeseci, a gradnja je povjerena firmi “Seta inženjering” Zavidovići.

Postoje naznake da bi se projekt mogao proširiti za još 18 objekata, i to kroz osiguranje građevinskog materijala. Zahvaljujući projektu CEB II – “Zatvaranje kolektivnih i alternativnih smještaja pružanjem javnih stambenih rješenja”, koji se implementira putem Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, u južnom dijelu grada uskoro počinje gradnja stambenog objekta sa 15 stanova za socijalno ugrožene porodice.

Gradnja je povjerena firmi GTA Mostar.

– Vjerujemo da će objekt biti izgrađen do zime kako bismo zatvorili kolektivne centre, prije svega kućice na Omerdinom polju, i na adekvatan način zbrinuli porodice iz kategorije socijalno ugroženih. Buduće korisnike odabrali smo u saradnji s Federalnim ministarstvom raseljenih osoba i izbjeglica – rekao nam je Mirsad Mahmutagić, načelnik općine.

Stambeni fond 

Također, Ministarstvo za izbjegla i raseljena lica Republike Srpske, pod pokroviteljstvom Saudijskog fonda, najavilo je rekonstrukciju šest kuća povratnika. Nakon pauze, Turska razvojna agencija (TIKA) vraća se na maglajsko području sa projektom obnove poplavljenog stambenog fonda. Firma GP Konjic angžirana je za rekonstrukciju 54 poplavljena stambena objekta.

Sanacija sjevernog ulaza u grad

Uskoro bi trebala početi i sanacija sjevernog ulaza u Maglaj, uz rješavanje problema odvodnje oborinskih voda.

– Cijeli projekt, koji podrazumijeva rekonstrukciju petlje na M-17, oštećene saobraćajnice, kao i odvodnju oborinskih voda, vrijedan je 260.000 KM i trebao bi se finansirati iz općinskog budžeta. U toku su i pregovori sa CRS-om, koji je, također, zainteresiran da pomogne dijelom sredstava. Kako je u toku sanacija dijela ulice Srebreničkih žrtava rata, što je južni ulaz u grad, opredijelili smo se da se u prvo vrijeme sanira 110 metara kako se ne bi desilo da oba ulaza u grad budu zatvorena. U toku je izbor izvođača radova, koji ima rok od 20 dana da završi sve predviđene poslove – dodao je načelnik Mahmutagić.
Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE