Nakon dva mjeseca rata u Ukrajini, kakvo je stanje sa uvozom u BiH

Nakon dva mjeseca rata u Ukrajini, kakvo je stanje sa uvozom u BiH

Invazije Rusije na Ukrajinu traje već više od dva mjeseca, neminovne ekonomske posljedice su vidljive, kako po vodeće svjetske ekonomije, tako i po ekonomije u regionu i BiH.

Došlo je do naglog porasta cijena svih životnih namirnica, gdje nažalost, građani najviše ispaštaju. Nivo cijena u martu 2022.godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viši je za 10,2 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Ukrajinska vlada zabranila je izvoz raži, ječma, heljde, prosa, šećera, soli i mesa do kraja ove godine, navodi se u rezoluciji vlade ove države.

Ukrajina je inače druga najveća izvoznica pšenice, nakon Rusije naravno, u najvećoj mjeri izvozi za područje Europske unije.

Uvoz ovih proizvoda u našu državu ne ovisi u tolikoj mjeri od Ukrajine, ali robna razmjena je milionska. 

S druge strane, robna razmjena BiH i Srbije je značajna. U prvom kvartalu 2022.  najviše se izvozilo u Srbiju u iznosu 589,68 miliona KM, što je pratio i najveći uvoz iz te zemlje u vrijednosti robe oko 691,85 miliona KM, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Vlada Srbije je umjesto zabrane uvela kvote na izvoz (kvantitativna ograničenja) zrna pšenice, pšeničnog brašna, kukuruza, te suncokretovog ulja na mjesečnom nivou i za određen period. Novom odlukom se dozvoljava izvoz 150.000 tona pšenice, 150.000 tona kukuruza i 20.000 tona brašna na mjesečnom nivou, dok je za rafinisano suncokretovo ulje mjesečna kvota 8,000.000 litara, ističu iz Vanjskotrgovinske komore BiH. 

Povodom aktuelne situacije u Ukrajini, Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je aktivirala specijalizovani komunikacijsko – informacioni sistem koji je na raspolaganju bosanskohercegovačkim privrednicima, ali i cjelokupnoj javnosti Bosne i Hercegovine.

Prema posljednjim podacima dostupnim na stranici Vanjskotrgovinske komore BiH uvoz robe iz Ukrajine u BiH u martu 2022. godine je u padu u odnosu na isti period prošle godine. 

Podaci o razmjeni sa Ukrajinom - undefined
Vanjskotrgovinska komora BiH: Podaci o uvozu Podaci o razmjeni sa Ukrajinom - undefined Vanjskotrgovinska komora BiH: Podaci o izvozu

Kao što se može vidjeti uvozimo drvo, boce, plastiku, gumu, cijevi, bijelu tehniku, ali i prehranu.

U razdoblju od janura do marta 2022. godine generalno izvoz robe iz BiH je iznosio 4 milijarde 292 miliona KM, što je za 39,9 posto više nego u istom periodu 2021. godine, dok je uvoz iznosio 6 milijardi 299 miliona KM, što je za 43,1 posto više nego u istom periodu prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 68,1 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit iznosio 2 milijarde 7 miliona KM, podaci su Agencije za statistiku BiH. 

Zanimljiv je podatak da je izvoz u zemlje CEFTA (Albanija, Crna Gora, Makedonija, Moldavija, Srbija i Kosovo) u periodu januar-mart 2022. godine iznosio je 803 miliona KM, dok je uvoz bio 781 milion KM, prema podacima Agencije za statistiku BiH.

Tako je prvi put pokrivenost uvoza izvozom nadmašila 100 posto i iznosila je 102,8 posto.

CEFTA, ova zona slobodne trgovine odigrala je važnu ulogu u povećanju obima trgovinske razmjene u BiH i regionu, uprkos teškoćama i određenim nedostacima.

Radiosarajevo.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE