NASA napravila mapu vode na Mjesecu

NASA napravila mapu vode na Mjesecu

Tim naučnika je uz pomoć podataka sada “penzionisanog letećeg laboratorija” SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), koji predstavlja Boeing 747SP s teleskopom, kreirao prvu detaljnu mapu distribucije vode na Mjesecu.

Istraživanje objavljeno u časopisu The Planetary Science Journal pruža novi uvid u kretanje vode na površini Mjeseca i dalje važne podatke potrebne za NASA-ine nadolazeće misije iz programa Artemis, čiji je cilj slanje astronauta u istraživanje lunarnog južnog pola.

Teleskop SOFIA se prestao koristiti krajem 2022. godine uglavnom zbog problema s budžetom. Ovaj teleskop je bio postavljen u adaptirani Boeing 747 koji je letio na visini do 12.800 metara, što znači da se nalazio iznad 99,9 insparenja vode na Zemlji koja bi inače blikirala većinu infracrvenih zraka koje “hvata” opservatorij.

Nova mapa načinjena pomoću prikupljenih podataka pokrive četvrtinu lunarne površine okrenute prema Zemlji ispod 60 stepeni geografske širine uključujući i južni pol Mjeseca.

“Kada gledamo podatke o vodi, zapravo možemo vidjeti rubove kratera, vidimo pojedinačne planine, pa čak i razlike između dnevne i noćne strane planina zahvaljujući većoj koncentraciji vode na ovim mjestima”, izjavio je Bill Reach, direktor Naučnog centra SOFIA i glavni autor istraživanja.

Koristeći nove podatke naučnici su uspjeli utvrditi kako je voda povezana sa specifičnim površinskim karakteristikama na Mjesecu, kao i kako favorizira hladna područja i drži se dalje od sunčeve svjetlosti.

NASA naredne godine planira lansirati prvu misiju Artemis s posadom. To je misija Artemis II u kojoj će posada putovati oko Mjeseca i nazad na Zemlju. Iste godine će agencija poslati rover Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) na površinu Mjeseca kako bi obavio mapiranje resursa. Ovaj rover će koristiti mapu koja je nastala u projektu SOFIA.

Sve ovo će biti priprema za misiju Artemis III, kao i naredne misije u kojima će astronauti putovati na površinu Mjeseca. Cilj NASA-e je da uspostavi stalnu koloniju na Mjesecu, koja će poslužiti kao odskočna daska za buduća istraživanja Marsa. Nova mapa će imati ključnu ulogu jer će pomoći u određivanju područja na koja bi se buduće misije trebale fokusirati zbog vode, a iz koje se može dobiti kisik za disanje i raketno gorivo.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE