Nova pravila na cestama u BiH: Korištenje telefona i nevezanje pojasa koštat će vas mnogo više

Nova pravila na cestama u BiH: Korištenje telefona i nevezanje pojasa koštat će vas mnogo više

Od sutra, u Bosni i Hercegovini počinje primjena novih izmjena Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima.

Među najvažnijim izmjenama za vozače nalaze se znatno strožije kazne za korištenje mobilnog telefona tokom vožnje i nevezanje sigurnosnog pojasa.

Izmjene zakona usvojene su 14. maja u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, a cilj novih mjera je smanjenje broja saobraćajnih nezgoda i povećanje bezbjednosti na cestama.

Prema novim odredbama, vozači koji koriste mobilni telefon tokom vožnje ili ne koriste sigurnosni pojas mogu biti kažnjeni iznosom od 200 do 400 KM. Dosadašnje kazne bile su višestruko manje.

Posebno stroge sankcije predviđene su u slučajevima kada zbog korištenja telefona ili nevezanja pojasa dođe do saobraćajne nezgode. U takvim situacijama kazne će iznositi od 400 do čak 2.000 KM, uz mogućnost izricanja zabrane upravljanja vozilom do šest mjeseci i upisivanja dva kaznena boda.

Nove izmjene zakona dolaze nakon višegodišnjih upozorenja stručnjaka da korištenje mobilnog telefona tokom vožnje postaje jedan od glavnih uzroka saobraćajnih nezgoda. Posebno se upozorava na opasnost slanja poruka, pregledanja društvenih mreža i korištenja aplikacija tokom vožnje, zbog čega vozač često na nekoliko sekundi prestaje pratiti situaciju na cesti.

Zakonom su pooštrene i mjere za druge opasne prekršaje. Tako će se obijesnom vožnjom smatrati prolazak kroz crveno svjetlo dva ili više puta u roku od 20 minuta, velika prekoračenja brzine, preticanje preko pune linije, kao i vožnja pod utjecajem alkohola ili narkotika. Za takve prekršaje kazne će dosezati i do 5.000 KM.

Novim pravilima policija će moći i privremeno oduzeti vozilo višestrukim prekršiocima koji budu zatečeni u obijesnoj vožnji, ukoliko su za isti prekršaj već kažnjavani u prethodne dvije godine.

Izmjene Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH počinju se primjenjivati od srijede, 27. maja.

Komentarišite članak:
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS