Oštre reakcije na nacrt zakona o nadzoru kurseva Kur’ana u Nizozemskoj

Oštre reakcije na nacrt zakona o nadzoru kurseva Kur’ana u Nizozemskoj

Nizozemski ministar obrazovanja Denis Wiersma (Dennis) predstavio je prošlog mjeseca nacrt zakona o inspekciji obrazovnih institucija koje nisu povezane s Ministarstvom i koje ih ne finansira, uključujući kurseve Kur’ana i nastavu iz vjeronauke u džamijama

Mogućnost žalbe

Islamske organizacije u Nizozemskoj reagirale su na namjeru aktuelne vlade da vrši inspekciju kurseva Kur’ana i vjeronauke i koja je otvorila i jedinstveni telefonski broj kako bi se učenici, roditelji ili nastavnici mogli žaliti na ove obrazovne ustanove. 

Nizozemski ministar obrazovanja Denis Wiersma (Dennis) predstavio je prošlog mjeseca nacrt zakona o inspekciji obrazovnih institucija koje nisu povezane s Ministarstvom i koje ih ne finansira, uključujući kurseve Kur’ana i nastavu iz vjeronauke u džamijama, kako takve ustanove ne bi širile, kako je kazao, “antidemokratske ideje”.

Pored nacrta zakona, otvoren je i telefonski broj kako bi se učenici, roditelji ili nastavnici mogli žaliti na ustanovu.

Dugogodišnji san partija

Islamske organizacije su odlučno reagovale na nacrt zakona i otvaranje telefonskog broja za prijave te su podnijele krivičnu prijavu protiv ministra Wiersme.

Nordin el Kvali (Nourdin el Ouali), čelnik Platforme islamskih organizacija Rijnmonda (SPIOR), rekao je  da je ideja o inspekciji obrazovnih institucija koje nisu povezane sa Ministarstvom dugogodišnji san nekih partija, prvenstveno Narodne stranke za slobodu i demokratiju (VVD), koju predvodi premijer Mark Rut (Rutte), i koja je jedan od koalicionih partnera Vlade, te da je i to uvršteno čak i u vladin protokol.

Primjedbe državnih zvaničnika

El Kvali je uporedio otvaranje telefonskog broja za prijavljivanje sa sličnim metodama koje su korištene u nekadašnjem Sovjetskom Savezu.

– Predloženi prijedlog zakona je protiv slobode vjeroispovijesti i izražavanja, te odvajanja vjere od državnih poslova. Također, pojmovi kao što su ‘nedemokratski‘ i ‘neustavni‘ u prijedlogu zakona nemaju konkretnu definiciju. Kako iz ovog prijedloga zakona može proizaći pravi zakon ako ni sam ministar ne može precizirati šta misli pod ovim pojmovima?”, kazao je El Kvali. 

Dodao je također da nikada nije moguće dokazati da je učenik svoje ideje prihvatio u obrazovnim institucijama navedenih u prijedlogu zakona.

Nadzor prepustiti vjerskim institucijama

Muhsin Koktas, čelnik Kontakt tijela za muslimane i vladu (CMO), izjavio je da su u kontaktu sa Ministarstvom obrazovanja u vezi sa spornim prijedlogom zakona.

– Nadzor koji ministar želi da sprovodi nije moguć prema postojećem Ustavu, jer prema sekularnom državnom uređenju država ne može da se miješa u vjerske institucije. Iz tog razloga smo predložili Ministarstvu da ovo pitanje prepusti vjerskim institucijama i mi ćemo predložiti rješenja u tom pogledu. Vladini pravnici i službenici koji rade u Ministarstvu također kao i mi smatraju da obrazovanje i nadzor treba prepustiti vjerskim institucijama – smatra Koktas.

Dovode u sumnju volontere

Stefan van Barle (Stephan van Baarle), zastupnik stranke Denk, izjavio je da se u ovoj partiji protive planovima ministra Wiersme.

– Ministar ide predaleko sa ‘brojem za prijavljivanje’. Sa inspekcijskim nadzorom dovodi u sumnju hiljade volontera koji dobro rade na kursevima jezika, Kur’ana ili časovima kulture. Vlast ponovo ograničava slobode ljudi i čini ljude sumnjičavim. Ovo svakako mora prestati – kazao je van Barle te dodao:

– Prošlog mjeseca smo podnijeli zahtjev za zaustavljanje ovih planova, ali nažalost nije postignuta većina – rekao je ovaj nizozemski zastupnik.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE