Pitali smo inspekciju kako se grade zgrade u ovom dijelu BiH

Pitali smo inspekciju kako se grade zgrade u ovom dijelu BiH

Nakon razornog zemljotresa u Turskoj gdje je više desetina hiljada ljudi poginulo zbog nekvalitetne gradnje zgrada provjerili smo kako se grade zgrade u Republici Srpskoj i kako funkcioniše sistem nadzora gradnje.

Iz Republičke uprave za inspekcijske poslove rekli su nam da stručni nadzor u toku građenja objekta, odnosno izvođenja radova, vrši nadzorni organ građenja, kojeg u skladu sa zakonom, pismenim aktom određuje investitor.

U vršenju stručnog nadzora, nadzorni organ je između ostalog dužan da:

– obezbijedi da se radovi na objektu izvode u skladu sa građevinskom dozvolom, tehničkom dokumentacijom i ovim zakonom, a ako izvođač odbije da postupi prema njegovim uputama i nastavi sa izgradnjom objekta suprotno građevinskoj dozvoli i tehničkoj dokumentaciji, dužan je da to konstatuje u građevinskom dnevniku i bez odgađanja obavijesti nadležnu urbanističko-građevinsku inspekciju,

– utvrdi da je kvalitet radova, ugrađenih građevinskih proizvoda i opreme u skladu sa zahtjevima projekta, uslovima propisanim ovim i drugim zakonima, propisima donesenim na osnovu tih zakona, tehničkim normama i standardima, te prisustvuje uzimanju kontrolnih uzoraka, odnosno uzoraka kojima se na gradilištu dokazuje kvalitet ugrađenih građevinskih proizvoda,

– potvrdi izvođenje radova potpisivanjem građevinskog dnevnika, kontroliše građevinsku knjigu i kontroliše sve izmjene u tehničkoj dokumentaciji,

– sačini izvještaj o izvršenom nadzoru po završetku građenja.

Na osnovu navedenog, kvalitet izvedenih radova predmet je kontrole nadzornog organa građenja koji svojim potpisom u građevinskom dnevniku potvrđuje da su radovi izvedeni u skladu sa projektom i tehničkom dokumentacijom.

U periodičnim inspekcijskim kontrolama u toku građenja objekta, jer inspektor nije prisutan na dnevnom nivou na gradilištu, nadležni građevinski inspektor (nadležnost zavisi od vrste objekta) provjerava da li objekat posjeduje svu potrebnu dokumentaciju (građevinsku dozvolu, projekat, tehničku dokumentaciju, građevinski dnevnik, ateste o kvalitetu materijala i ostalo) i da li se pridržava iste.

“U skladu sa propisanim nadležnostima republička urbanističko-građevinska inspekcija vrši nadzor nad izgradnjom objekata za koje odobrenje za građenje izdaje Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, a to su objekti: visokih brana, auto-putevi, aerodromi, željezničke pruge, tuneli, mostovi i drugi infrastrukturni objekti. S obzirom na nadležnosti republičke inspekcije i vrstu objekata nad kojima vrši nadzor, u pravilu isti posjeduju potrebnu dokumentaciju za građenje izdatu od strane resornog ministarstva, i njihova gradnja se odvija u skladu sa tehničkom dokumentacijom”, rekli su za BUKU iz Inspektorata RS. 

Dodaju da nadzor nad izgradnjom objekata za koje odobrenje za građenje izdaje gradski/opštinski organ nadležan za poslove urbanizma i građenja, kao što su stambeni objekti za individualno stanovanje (zgrade, kuće) ili različiti poslovni objekti, vrši gradska/opštinska urbanističko-građevinska inspekcija.

“Građenju objekta može se pristupiti samo na osnovu rješenja kojim se izdaje građevinska dozvola. Uz zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, investitor prilaže između ostalog i glavni projekat, koji treba da sadrži i statički proračun konstrukcije zgrade, u okviru kojeg se vrši seizmički proračun. U slučaju da priložena dokumentacija ne ispunjava sve propisane uslove, ovlašteni organ neće izdati odobrenje za građenje. Kada je riječ o materijalima koji se koriste, izvođač radova je obavezan da ugrađuje materijal i elemente koji odgovaraju standardima, odnosno koji imaju atest o kvalitetu izdat od strane ovlaštene organizacije registrovane za ispitivanje tog materijala i da na zahtjev nadzornog organa građenja ili nadležnog inspektora predoči dokumentaciju o kvalitetu ugrađenog materijala”, pojašnjavaju. 

6yka

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE