Podneseno više od 200.000 zahtjeva za azil u 2022.: Koliko novca dobivaju izbjeglice u Njemačkoj?

Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis (55) rekao je u intervjuu za njemački Bild kako je “razumljivo da potencijalne izbjeglice jure u Njemačku za izdašnijim beneficijama”. Konkretno ministar je mislio na finansijsku pomoć koju izbjeglice dobiju kada stignu u Njemačku.

Njemački mediji zbog toga su danas postavili pitanje “Dobivaju li izbjeglice previše novca od države Njemačke?”.

Činjenica je kako su socijalne naknade veće u Njemačkoj, nego u drugim zemljama EU poput Grčke, Italije ili Španjolske i kako je Njemačka odredište broj jedan za migrante. Većina zahtjeva za azil u cijeloj EU podnesena je u Njemačkoj 2022. godini (226.467), navode njemački mediji.

Koliko novca dobivaju izbjeglice

Prema “Zakonu o povlasticama za tražitelje azila” pravo na povlastice imaju tražitelji azila. To uključuje: novčane naknade i naknade za hranu, odjeću i lijekove.

Odrasli samac prima 410 eura (799,5 KM) mjesečno za “džeparac” i “nužne potrebe”. Odrasle osobe u istom kućanstvu primaju 369 eura (719,55 KM).

Djeca: 14-17 godina: 364 eura (709,8 KM); 6-13 godina: 304 eura (592,8 KM); 0-5 godina: 278 eura (542,1 KM).

Mogu se dodati i sljedeće usluge za koje izbjeglice dobivaju novac: smještaj, grijanje, topla voda i namještaj. Također se može koristiti paket za obrazovanje i sudjelovanje (školski izleti, školski pribor, sport, kultura itd.).

Priznate izbjeglice imaju pravo na Bürgergeld (bivši “Hartz IV”) i on iznosi:

Standardna stopa dohotka građana (Bürgergeld) je 502 eura za samca. Za partnere se isplaćuje po 451 eura (879,45 KM) po osobi.

Djeca: 14-17 godina: 420 eura (819 KM); 6-13 godina: 348 eura (678,6 KM); 0-5 godina: 318 eura (620,01 KM).

U Grčkoj su “tražitelji azila često beskućnici”, žive u “nesigurnim uvjetima na ulici”. U Njemačkoj im je ipak “krov nad glavom zajamčen”, rekao je odvjetnik specijalist za migracijsko pravo, piše Fenix magazin.

Njemački ured za migracije (BAMF) obavijestio je kako je 2022. godine registrirano 14 200 tražitelja azila koji su prvi put zatražili azil, a koji su prethodno dobili zaštitu u Grčkoj. U prvom kvartalu 2023. bilo je 2000 prijavljenih.

Razmisliti o smanjenu socijalnih naknada

“Potrebno nam je usklađivanje socijalnih naknada – za izbjeglice – unutar Europe!” I: “Gdje je to zakonski moguće, naše socijalne naknade moraju biti smanjene”, rekao je stručnjak za unutarnje poslove.

S jedne strane, različite visine socijalnih naknada su “poticaj za izbjeglice da ilegalno putuju u zemlju koja nudi veće socijalne naknade”.

“S druge strane, ne može biti da u državama Europske unije poput Italije ili Grčke nisu zadovoljeni najniži socijalni standardi, pa da naši sudovi zabranjuju povratak izbjeglica tamo”, rekao je.

“Kako bi se olakšala situacija s izbjeglicama u Njemačkoj, treba stvoriti mogućnost da se zahtjevi za azil razmatraju i u trećim zemljama”, smatra stručnjak za unutarnje poslove.

Dugoročno, za pravednu raspodjelu bila bi potrebna “reforma zajedničkog europskog sistema azila”, navode njemački mediji.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE