Policija upozorava da na plažu nosite samo nužne predmete i manje novčanice

Policija upozorava da na plažu nosite samo nužne predmete i manje novčanice

– Kako ne bi postali žrtve ovakvih i sličnih krađa, građanima i turistima savjetujemo da na plažu nose samo nužne predmete i manje novčane iznose. Posebno upozoravamo da se stvari ne ostavljaju bez nadzora, a prilikom ulaska u more treba ih ostaviti drugim osobama na čuvanje, poručili su iz policije

Novčanik, naočale, sat, ključevi automobila, mobiteli… neizostavne su stvari naše svakodnevice. Bez njih ne idemo nikamo, pa ni na plažu kada smo na godišnjem odmoru. No, vrijeme je da se zapitamo treba li nam sve to jer se iz godine u godinu bilježi sve veći broj krađa na plažama i na ulicama turističkih središta, zbog čega se s godišnjeg odmora, umjesto puni pozitivne energije, vraćamo s traumom, piše Večernji list BiH.

U proteklih nekoliko dana policija je zaprimila prijave krađa u kojima su za sada nepoznati počinitelji iskoristili nepažnju građana te im otuđili stvari ostavljene bez nadzora.

Ostali bez novca, mobitela…

U Opatiji je tako oštećena austrijska državljanka kojoj je iz torbe (naprtnjače) počinitelj otuđio novčanik s 400 eura. Bez novca i drugih stvari ostala su i dva hrvatska državljana koja su na plažama bez nadzora ostavila torbe. Na plaži Kantrida u Rijeci otuđen je novčanik iz torbe s oko 200 eura, dok je na Rabu, u Barbatu na plaži, mladić otišao u more plivati pa mu je nestao mobitel iz torbe.

ČITAJ JOŠ:  Posjetili smo plažu Žuljana: Evo koje su cijene hrane i pića

– Kako ne bi postali žrtve ovakvih i sličnih krađa, građanima i turistima savjetujemo da na plažu nose samo nužne predmete i manje novčane iznose. Posebno upozoravamo da se stvari ne ostavljaju bez nadzora, a prilikom ulaska u more treba ih ostaviti drugim osobama na čuvanje, poručili su iz PU primorsko-goranske.

No, nisu plaže jedina mjesta na kojima turisti ostaju bez vrijednih stvari, sve češće se iste situacije događaju i na ulicama turističkih središta. Kako su upozorili iz policije, počinitelji djeluju najmanje u paru, a ponekad ih je i više (troje, četvero). Načini počinjenja su više-manje uvijek jednaki: odvraćanje pozornosti guranjem i naguravanjem ili verbalnim kontaktom (raspitivanje) od jednog počinitelja, dok drugi ili više njih istodobno čini krađu, najčešće vađenjem novčanika iz stražnjih džepova i torbica (neovisno o tome jesu li zatvorene ili otvorene). Naravno, iz otvorene torbice to je neusporedivo lakše, međutim, ni patentnim zatvaračem zatvorena torbica nije jamstvo da do džepne krađe neće doći. Tada, naime, na scenu stupaju domišljatost, spretnost i drskost počinitelja koji torbicu neprimjetno mogu razrezati na bočnoj strani i iz nastalog otvora izvući novčanik. Kada su u pitanju mjere prevencije i samozaštite, obvezno treba naglasiti kako se torbe i torbice na svim navedenim potencijalno ugroženim mjestima nikako ne smiju držati na stražnjoj ni na bočnoj strani tijela, već isključivo naprijed, na prsima, s, po mogućnosti, prekriženim rukama preko istih, uz obvezno zatvaranje patentnim zatvaračem.
poster

ČITAJ JOŠ:  Posjetili smo plažu Žuljana: Evo koje su cijene hrane i pića

– Ako osoba nosi samo novčanik, isti nikako ne držati u stražnjim džepovima, već isključivo u prednjim, po mogućnosti unutarnjim i isto tako prekriti ga rukom. Ponekad je sigurnije čvrsto držati novčanik u ruci nego u stražnjem džepu, upozoravaju iz policije. Neki od savjeta kojih bi se svi trebali pridržavati su: ne nosite sve vrijednosti u novčaniku – odvojite dokumente od novca i stavite ih izvan novčanika kako u slučaju krađe ne biste ostali i bez dokumenata, u kupnju ne nosite dokumente koji vam nisu potrebni, nikad ne ostavljate torbicu u ili na kolicima za kupnju – dovoljan je trenutak nepažnje i ostat ćete bez sadržaja iz nje. Ako novčanik držite u ruksaku, ruksak svakako za vrijeme kupnje držite sprijeda kako biste imali nadzor nad njim, upozoravaju iz policije.

ČITAJ JOŠ:  Posjetili smo plažu Žuljana: Evo koje su cijene hrane i pića

Na udaru kuće i stanovi

Na umu treba imati da, dok se građani odmaraju, provalnici “operiraju” po kućama i stanovima, i to ne samo noću već i tijekom dana. Ponekad ne uspijevaju u provali te sve ostane na oštećenju vrata ili prozora stana ili kuće, a kada uspiju i uđu u unutrašnjost doma, meta su im vrjednije stvari, novac, nakit i slično.

– Savjetujemo građanima da preventivno djeluju, budu korak ispred provalnika i poduzmu neke od mjera samozaštite kako ne bi postali žrtva kaznenog djela: vrata obiteljske kuće ili stana zaključavajte bez obzira na koliko vremena odlazite te ne ostavljajte ključeve stana ili kuće na mjestima dostupnim drugim osobama (ispod otirača, u cvijeću ili sličnom mjestu u blizini vrata). Ne spuštajte rolete do kraja na prozorima te ne ostavljajte u blizini ljestve koje bi lopovima “olakšale posao” – savjetuju iz policije te dodaju: – Ne objavljujte i ne pričajte svima o tome da odlazite te ne ostavljajte slične informacije na društvenim mrežama, ako i imate takvu potrebu, to učinite s vremenskim odmakom, odnosno nakon povratka s godišnjeg odmora – kazali su.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE