Potrošnja medikamenata u stalnom porastu: Na uvoz lijekova godišnje dajemo 760 miliona KM
Bosna i Hercegovina boluje, najviše od raka i depresije, a ove vodeće bolesti dovele su do toga da potrošnja lijekova u našoj zemlji stalno raste. Iz Državne agencije za lijekove i medicinska sredstva upozoravaju da se više od pola milijarde maraka godišnje troši na tablete.
Stanje u zemlji
– Od 2009. do početka 2017. godine Bosanci i Hercegovci potrošili su više od 77 miliona KM samo za antidepresive. U 2016. godini za ovu vrstu lijekova izdvojeno je više od deset miliona KM, dok je lani potrošnja bila veća – pokazuju podaci Agencije, iz koje navode da su upravo lijekovi za depresiju i smirenje najprodavaniji u našoj zemlji.
Psiholozi smatraju da je razlog za toliku potrošnju antidepresiva cjelokupna situacija u zemlji, posebno neimaština i nezaposlenost. Ali, koliko se opravdano troše ovi lijekovi i koliko je ljudi s mentalnim smetnjama u BiH, niko ne zna, jer mnogi samoinicijativno posežu za tabletama za smirenje.
– Najgore je što je sve povezano sa stresom koji nas lagano sve ubija. BiH će biti još bolesnija – kažu stručnjaci.
Osim antidepresiva, u našoj se zemlji godišnje popije antibiotika u vrijednosti većoj od 30 miliona KM.
Agresivne bolesti
Milionske sume dajemo na lijekove koje uvozimo – od aspirina do hemoterapija za najagresivnije bolesti. BiH lijekove uvozi iz velikog broja zemalja, najviše iz Njemačke, Francuske, Hrvatske i Srbije.
– U našoj zemlji godišnje se uveze oko 8,9 miliona kilograma lijekova, za koje građani iskeširaju skoro 760 miliona KM. Za samo šest mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 4,3 miliona kilograma lijekova vrijednih više od 393 miliona KM. U istom periodu iz BiH su izvezeni lijekovi vrijedni nešto manje od 65 miliona KM – pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
„Vijagra“ za 3 miliona KM
Osim antidepresiva, neselektivna potrošnja i upotreba bilježi se i kada je riječ o „vijagri“. Prema podacima Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, 2016. godine uvezeni su preparati za liječenje erektilne disfunkcije u vrijednosti od skoro tri miliona KM. U domaćim farmaceutskim kompanijama potvrdili su nam da ne proizvode ove preparate i da su svi iz uvoza.
Avaz.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE