Prije tačno pet godina desila se historijska nepravda prema bh. nogometu: Nije bio ofsajd

Prije tačno pet godina, odnosno 1.826 dana, nogometna reprezentacija BiH poražena je od Nigerije u meču 2. kola grupne faze Svjetskog prvenstva u Brazilu rezultatom 1:0, a taj susret vječno će biti urezan u sjećanje svih Bosanaca i Hercegovaca po nepravedno poništenom golu Edina Džeke u prvom poluvremenu. Zmajevi su u Brazil otišli s velikim očekivanjima. Generacija koju je s klupe predvodio tadašnji selektor Safet Sušić igrala je možda i najljepši nogomet u historiji našeg najboljeg A tima, a nakon poraza od Argentine u prvom kolu od 2:1, ključni meč bio je protiv Nigerije s kojom smo se borili za drugu poziciju.

Igrala se 21. minuta, Misimović je sjajno uposlio Edina Džeku koji je rutinski savladao golmana Nigerije i doveo je BiH u vodstvo, ali je novozelandski sudija Peter O’Leary, na signalizaciju svog pomoćnika, dosudio ofsajd i poništio je gol našem timu.

Iako se u prvi mah nije tako učinilo, ponovljeni snimak pokazao je veliku grešku glavnog i pomoćnog sudije jer je Džeko bio barem metar iza odbrane Nigerije, no tada nije bilo VAR-a čist pogodak našeg tima poništen je zbog loše procjene sudije. Sam O’Leary je godinu dana nakon toga priznao grešku.

“Bila je to očita greška. Asistent je digao zastavicu i dosudio sam ofsajd. Iako ja nisam taj koji je digao zastavicu, bio sam glavni sudija i odgovoran sam za to. Da sam bio u boljoj poziciji, vidio bih šta se dogodilo i ne bih dosudio ofsajd. Ali nisam bio u boljoj poziciji i nisam to učinio”, kazao je O’Leary nakon što je objavio kraj karijere.

U nastavku meča, Peter Odemwingie je pogodio za pobjedu Nigerije, a pored poništenog pogotka svakako da ćemo pamtiti i velike promašaje u samom finišu meča kada je sreća u potpunosti okrenula leđa našem timu.

Nakon tog poraza, Zmajevi su se oprostili od igranja na Mundijalu, a u posljednjem meču na prvenstvu porazili smo Iran sa 3:1.