Prof. dr. Škrbić traži da se uveze lijek kojim se liječio Tramp
Nakon izjave direktorice UKC Sebije Izetbegović da neće dozvoliti kupovinu već naručenih količina lijeka Remdesevir, koji spašava ljudske živote, pojavile su se različite infirmacije.
Naš je portal objavio najnoviju preporuku tri najuglednije svjetske zdravstvene institucije da se lijek veoma efiksan, što ne korenspodira sa tvrdnjama (ginekologa) Sebije Izetbegović, a danas je ispred Komore farmaceuta reagirala i Bilsena Šahman. Ona je za N1 izjavila da se protivi tome da se lijek može naći u apotekama.
U međuvremenu, reagirao je poznati ekspert.
Naime, prof. dr. Ranko Škrbić član Ekspertnog tima za liječenje Covida-19 u RS-u pozvao je ministarstva zdravstva oba entiteta da odobre interventni uvoz lijeka Remdesivir kako bi se koristio u liječenju pacijenata oboljelih od koronavirusa, a koji su smješteni u bolnice. Ovim lijekom liječio i predsjednik SAD Donald Tramp (Trump), a lijek je registrirala Agencija za hranu i lijekove SAD.
Škrbićev tim, koji je zadužen za izradu smjernica i vodiča za terapiju Covid-19 infekcija za bolničke pacijente, kazao je kako su njihove smjernice zasnovane na kliničkim studijama i iskustvima respektabilnih institucija u svijetu. Podsjetio je da su iz zadnjih smjernica izbacili lijekove hidroksihlorokin i hlorokin koji su se na početku pandemije koristili jer su kliničke studije vremenom pokazale da nije djelotvoran protiv ovog virusa.
Kliničke studije
– Kliničke studije koje su tada bile u toku, pokazale su da dva antivirusna lijeka Remdesivir i Favipiravir pokazuju određenu efikasnost i mogli bi se koristiti. WHO je rekla prvo da nema uvjerljive dokaze da Remdesivir djeluje, da bi FDA registrovala Remdesivir kao jedini lijek za bolničku upotrebu – rekao je Škrbić.
Dodao je kako su Japanci još 2003. registrovali Favipiravir za liječenje virusa sezonskog gripa, te su radili istraživanja koja su pokazača da ima dobru efikasnost i protiv koronavirusa.
– To je bio razlog što je BiH podnijela zahtjev preko diplomatskih kanala da nam japanaska vlada dodijeli određene količine Favipiravira za kliničku studiju. To nam je odobreo i jedna količina je otišla u Mostar, a druga u Banjaluku i sada trebamo početi s kliničkom studijom primjene tog lijeka na pacijenta sa srednje teškom formom Covida-19 – kazao Škrbić.
Rana faza infekcije
Remdesivir je trebao biti nabavljen preko Ministarstva civilnih poslova. Kako Škrbić kaže, entitetska ministarstva su poslala podatke koliko doza im je potrebno, ali nije došlo do realizacije.
Zasigurno mogu tvrditi da Remdesivir nije stigao u RS, nije trebao u BiH uopće, osim ako nekim drugim kanalima nije došao”, kazao je Škrbić.
Saznavši da se lijek pojavio u apotekama u FBiH te da su ga pacijenti sami kupovali, kazao je kako to nije dobro.
– Entitetska ministarstva dobavljačima trebaju odobriti da ga nabave interventno, ali on je u ampulama i treba se isključivo upotrebljavati u bolničkim uvjetima. Treba vidjeti ko je odgovoran i treba ga što prije nabaviti kako bi se pacijenti mogli liječiti jer su to lijekovi koji se koriste u ranoj fazi infekcije – poručio je Škrbić.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE