Profesor Korajlić o kontroli oružja: To mora biti stalna tema

Profesor Korajlić o kontroli oružja: To mora biti stalna tema

Nakon stravičnog zločina u Gradačcu ponovo su u našoj zemlji otvorena brojna pitanja, a među njima i ona koja se odnose na kontrolu oružja koje posjeduju građani BiH, a posebno kada je riječ o otkrivanju nelegalnog oružja.

Tako su iz Centra za sigurnosne studije pozvali nosioce vlasti u BiH da hitno poduzmu konkretne korake vezane za prisustvo oružja u našem okruženju, posebno u ilegalnom posjedu građana.

Permanentna edukacija

– Samo sistemskim i sveobuhvatnim mjerama moguće je unaprijediti sigurnost građana u društvu – naveli su, između ostalog, iz Centra za sigurnosne studije.

Nedžad Korajlić, profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu kaže da ta tema mora biti stalno prisutna kako u medijima tako i u odgojno-obrazovnim institucijama.

– Neophodna je permanentna edukacija. Jasno je da se to ne može riješiti preko noći, odnosno, za mjesec, dva ili godinu . To je proces koji će, nažalost, trajati – ističe prof. Korajlić.

Kaže kako je potrebna i važna pomoć građana, odnosno, njihova saznanja o tome ko posjeduje nelegalno oružje, ali je, prije svega, naglašava, potreban jači i operativniji rad ministarstava unutrašnjih poslova i obavještajne agencije kako bi mogli dobiti podatke vezane za nosioce ili one koji drže nelegalno oružje. 

Otvorenija kontrola

– To je kompletan segment koji zahtijeva stalnu edukaciju i dizanje svijesti kod građana o opasnostima i štetnim posljedicama posjedovanja oružja, posebno nelegalnog. Toj temi se maksimalno moramo posvetiti i to multidisciplinarno. Neophodno je da se agencije aktivnije uključe u kontakt sa akademskom zajednicom, sa centrima za socijalni rad, psiholozima, pedagozima, kroz škole, zdravstvene ustanove, poslovne sisteme i slično – govori nam prof.Korajlić.

Također, kako iznosi, osobe prijavljene za nasilje u porodici moraju biti praćene operativno. Iako je, nažalost, sud u Gradačcu odbio prijedlog da se ubici zabrani prilaz supruzi, ipak je, kaže prof. Korajlić, maksimalno trebalo izvršiti njegovu kontrolu, odnosno, ima li kod sebe oružje ili slično.

– Takvo lice je ispunjavalo sve uslove da se prema njemu može raditi otvorenija kontrola. Dakle, uz edukaciju i dizanje svijesti o štetnosti oružja, mi se moramo posvetiti i prepoznavanju i detektovanju osoba koje bi mogle uraditi takvo krivično djelo. Jer, kao što se vozilo može poslati na vanredni tehnički pregled, tako se i čovjek može poslati na vanredni ljekarski pregled kako bi se utvrdilo njegovo psihofizičko stanje, pogotovo, kada je riječ o nasilju u porodici. Takve osobe bi se uvijek trebale slati na psihijatrijsko i psihološko posmatranje i vještačenje -zaključuje prof. Korajlić.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE