“Promovišu nasilje i nemoral. Crte kokaina, Jack Daniels na haubi bijesnog auta i polugole djevojke koje za to dobiju novi mobitel ili set šminke. Mladi žele sve to”

“Promovišu nasilje i nemoral. Crte kokaina, Jack Daniels na haubi bijesnog auta i polugole djevojke koje za to dobiju novi mobitel ili set šminke. Mladi žele sve to”

Muzika je postala sastavni dio svakog čovjeka i njegove svakodnevnice. Može se koristiti u razne svrhe, muzika može biti način emocionalnog izražavanja, ali može i mijenjati raspoloženje, izazvati opuštanje, stimulirati i biti izvor ugode. Muzika nije samo rezultat određenih emocija, nego ona i utječe na čovjeka i u njemu proizvodi nove emocije, od onih najradosnijih do najtužnijih.

Danas scenom vladaju u najmanju ruku, čudni muzički pravci. Neke je zaista teško protumačiti, shvatiti. Reklo bi se što nerazumljivije, to bolje. Često se u tekstovima pjesama propagira kriminal i nasilje, pa s pravom možemo biti zabrinuti na to kako takva muzika utječe svijest i ponašanje kod mladih ljudi.

“Muzika utječe na ljude u smislu poruke koju šalje njen tekst. Ne treba biti puno pametan da bi shvatio da pjesme gdje se pjeva o kriminalu, kurvama, kokainu propagiraju iskrivljene vrijednosti. Ako promovišeš kriminal i ako ga populariziraš mora bi snositi sankcije, ali to nije definisano zakonom, nažalost. Mogao bih i ja tako platiti pet bilborda po gradu na kojima piše, “obijajte zlatare, pljačkajte ljude…” i da za to ne bih krivično odgovorao”. Kao što npr. veterinarske službe kontrolišu kvalitetu mesa, da ne bi otrvoali naš stomak, tako treba da neko kontroliše i kvalitet muzike koja se pušta u eter, kako ne bi zatrovali svoj um. To je mnogo opasniji otrov, jer kad otruješ stomak, imaš proljev i povraćaš”, izjavio je za Source pjevač Aldin Kurić, poznatiji kao Al Dino.

Smatra da ne postoji kontrola nad tekstovima pjesama, u kojima se slobodno promoviše i kriminal i nasilje, te da  to može dovesti do većih problema u društvenoj zajednici u kojoj živimo.

Dunjaluče, golem ti si, oj, Aldine, biser Ti si: POSLUŠAJTE KAKO SEVDAH  PJEVA AL'DINO! | NajPortal.ba
Al Dino

“Ovo nije raspad sistema, ovdje više nema šta da bi se moglo raspasti. Sutra će neko snimiti pjesmu o pedofiliji i reći će kako je lijepo biti pedofil,  a nema zakona da se to zaustavi. Nije vrijeme cenzure, jer pojedinci će reći, komunizam je pravio cenzuru. Ja tvridm da nije stvar u cenzuri i komunizmu”, nego u zdravlju stanovništva. 

Čovječanstvo ide naprijed i samim tim, gubimo pojam šta je dobra ili loša muzika.

“Ispada da smo mi stariji ljubomorni na te, Jale, Bube, Raste, Cobije, što oni to tako interpretiraju. Nismo mi ljubomorni, mi smo ljudi iz struke. To je pošast koja se pojavila u muzici. Čujem da je ipak interesovanje za te pjesme sve manje,  ne pune se diskoteke kao prije nekoliko godina,  jer ne može nešto nekvalitetno tako dugo opstati. Pjesme o kriminalu uglavnom mogu “povuć” tu dječicu i balavce, jer lako je zgaziti biljku koja je tek nikla, nas starije ne može tek tako, mi smo formirani u jednoj ozbiljnoj zemlji kao što je bila Jugoslavija”, govori on.

Dino Šukalo je jedan od najpoznatijih bh. gitarista, producent, kompozitor te dugogodišnji saradnik Dine Merlina, smatra da današnja muzika direktno utjeće na formiranje ljudi, zato što  je proces između izvora koji proizvodi muziku i onoga koji je koristi, jako ubrzan.

“Danas sva djeca imaju telefone i uzimaju muziku koju žele. Ne postoji nikakva vrsta cenzure prema muzici koju smo nekada mogli mi imati kada smo bili mlađi. Najzanimljuvija je ona do koje se dolazi lako i koja je najlakša za konzumaciju. Tačnije, to je muzika koja je jeftina i koja nema kvalitet. Velika je odgovornost i na roditeljima koji treba da se uključe u formiranje muzičkog ukusa kod djece. Na mene su puno utjecali stariji prijatelji i rodbina, jer su mi govorili šta da slušam”, govori Šukalo.  

source.ba | "Danas naša djeca gledaju crtane filmove na ekavici. Sve zbog  Trojanaca koji su zaposleni u institucijama ove države, koji primaju ovdje  platu, a žele da se BiH ugasi"
Dino Šukalo

“Nisu hitovi cajke koji danas vladaju na Balkanu, tzv. trap muzika, kojoj se djeca okreću, jer promoviše navodno lakši način života. Zašto bi se djeca okrenula školovanju, kada mogu biti influenseri i zaraditi hiljadu dolara dnevno. Zato, s druge strane danas kada hoćete da dođete do jednog stolara, morate čekati dva mjeseca kako bi vam uradio jednu policu u hodniku”, govori Šukalo i dodaje da veliku odgovornost snose mediji.

“Vi portali koji se bave sadržajem, a ne formom, morate na neki način sotonizirati medije koji žele da imaju što više publike, kroz lake poruke, lake note, priče o kriminalu…” istakao je Šukalo.

Glumac Adnan Hasković ističe da posljednjih petnaest godina svjedočimo urbicidu nad muzikom, autorstvom i porukama koji se šalju u muzičkim sadržajima.

“Nažalost današnja muzika utječe na mlade, jer dostupna preko platformi koje svi koriste i koje su besplatne. Nije više slučajnost da vidite mladog čoovjeka kako ide ulicom u nosi velike slušalice na ušima i bukvalno ne primjećuje ljude oko sebe, niti šta se dešava u njihovoj bližoj okolini. Muzika danas promovira nasilje i nemoral. Osoba koja nema izgrađen stav i koja sluša te tekstove, na osnovu njega formira stav i ponašanje. Tome doprinose spotovi u kojima su te djevojke polugole, gdje se pokazuju crte kokaina, Jack Deniels na haubi bijesnog auta… Svako od tih mladih, kasnije teži da također posjeduje sve to, a kako? Pa uz pomoć nasilja i prodaje narkotika… Zaključak je da je muzika danas najjači utjecaj na formiranje ponašanja kod mladih ljudi”, govori Hasković.

source.ba | "Dođe na godišnjem u Sarajevo, renta skupa auta, da bi mu drug  sa nargile rekao, 'Bravo majstore, uspio si u životu'. Ima jednu želju, da  nabavi 'Balenciaginu' torbicu od 5.000
Adnan Hasković

Ističe da se većina menadžera u muzici bavi nelegalnim poslovima, te da uspješno manipulišu upravo tim djevojkama koje se znaju pojavljivati u muzičkim spotovima.

“Vjerovatno dobiju dnevnicu ili honorar za svoju ulogu, koji je njima možda nepojmljiv u tom trenutku. Kupi joj se set šminke ili novi mobitel, pa usput se vjerovatno iskorištavaju i na neke drue načine. Sistem je taj koji je to sve dozvolio. Pogledajte u Srbiji i njihove javne servise, koji emituju rijaliti programe bez cenzure, ovo govorim jer se takav program emituje i kod nas. U BiH stara nana klanja pet vakata, a televizor joj upaljen 24 sata, na kojem gleda “Zadrugu”. Jer, kao nema ništa drugo da gleda na TV-u. Cilj je definitivno zaglupljivaje naroda od strane sistema, koji pljačka i krade državni kapital. To je formula sa Zapada, koja je davno isporbana”, zaključio je Hasković.

Source

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE