Pusić: Evropska unija nema te sankcije koje bi mogle dohvatiti Dodika

Pusić: Evropska unija nema te sankcije koje bi mogle dohvatiti Dodika
21.08.2023., Banja Luka, Bosna i Hercegovina - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpski clan Predsjednistva BiH Zeljka Cvijanovic odrzali konferenciju za novinare na kojoj su govorili o sluzbenom posjetu Madjarskoj gdje su se sureli s liderima Turske, Madjarske i Azerbejdzana, ali i o sankcijama RS, i odnosima sa americkom ambasadom u BiH. Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Bivša šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić gostovala je večeras u Pressu. Istaknula je, između ostalog, da ceh za Milorada Dodika plaća cijela BiH, ali i da ne postoje te sankcije Evropske unije koje bi ga mogle dohvatiti.

Komentarišući to, da li Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske sjedi na dvije stolice, kazala je i da Mađarska sjedi na dvije stolice, ali je ušla u Evropsku uniju u jedno drugo vrijeme i u drugoj je situaciji od država koje su kandidati ili u fazi pregovora.

“Vučić sjedi na dvije sjedice. Srbija je počela pregovore biće sad 9 godine, sljedeće će biti 10. I nije se puno makla sa mjesta i dapače u tih 10 godina je nazadovala i danas je najdalje od članstva i sa obzirom na vanjsku politiku i na stavove visokih dužnosnika. Ceh za Dodika plaća cijela BiH. Pitanje je da li EU ima neke instrumente da konsolidira tu situaciju u BiH. EU nema te sankcije koje bi mogle dohvatiti Dodika, kao što nema ni SAD koja ga je sankcionisala. Njegovi novci nisu tamo, niti putuje, i nije ga puno pogodilo”, rekla je Pusić.

Njeno mišljenje je i da treba politika koja bi sustavno radila sa institucija u RS, koja bi radila sa cijelom institucionalnom strukturom BiH. Navela je primjer kako su to nekada radile nordijske države.

“Danska sa Litvom, Švedska sa Latvijom i Finska sa Estonijom. To se i danas smatra najuspješnijim modelom integracija. Ali danas je drugo vrijeme i okolnosti. Nestalo je davno oduševljenje sa proširenjem na istočnu Evropu, a i sa državama kandidatima onako kako je bilo početkom 2000-tih”, istaknula je Pusić.

Oliver Varhelji, komesar za proširenje EU izjavio je da će “ostati vjerni narodu BiH, ako ne ostavimo zemlju na cjedilu zbog jednog čovjeka.” Pusić je to prokomentarisala:

“Taj izbor povjerenika nije bio najsretniji, kao što je poznato da nije ni on na svom poslu nije najuspješniji, tražili su i da ga promijene, ta izjava ništa ne znači”.

Istaknula je i da je pod ovom vlašću BiH dobila kandidatski status i uvjetno termin otvaranja pregovora, a da je to prije neko vrijeme bilo nezamislivo.

“Treba raditi na tome. Opozicija se buni, a njima je posao da dođe na vlast. Bilo bi pametnije da na toj temi, a to je članstvo u EU, postoji politički konsenzus”, naglasila je.

>n1info

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE