Ramazan: Prilika za duhovno pročišćenje i samopopravljanje
Najvažniji mjesec za vjernike muslimane počinje u ponedjeljak. Mjesec ramazan je, kažu vjernici, prilika za duhovni odgoj jer čovjek nije samo ono što jeste nego i ono što može da bude.
Njegova sudbina bila je, kaže, doći baš ovdje. Iz dalekog Maroka, migrantskom rutom, zaputio se ka Francuskoj. U sarajevskom naselju Hrasno našao je svoje mjesto i tu živi već četiri godine. Hafiz Zekerijah Arif i ovoga petka uči Kur’an prije džume namaza. Posljednje džume prije početka mjeseca posta.
“Osjećam se posebno u Bosni, kao da sam kod kuće u Maroku. Poseban i specifičan je ramazan ovdje. Multireligioznost je odrednica države, sve je to jedna ljepota. Posebno volim zajedničke iftare, odem i na Žutu tabiju. Sam ramazan sa sobom donosi bereket, blagodati od Allaha”, priča hafiz Arif.
Ramazanu se raduju svi vjernici: i stari i mladi. Za njih je ovaj mjesec, pričaju, prilika za duhovno pročišćenje i samopopravljanje.
”Mubarek ramazan dolazi da zaviri u našu dušu i naš um, da vidi ima li tu plemenitosti, razboritosti, u našem srcu da li stanuje pobožnost, u oku da li tu ima trunke stida. Jednom riječju, da nas oplemeni, napuni dobrotom i ljepotom, te snagom. I da tako napunjenom nutrinom da živimo ostalih 11 mjeseci”, ističe Mehidin ef. Bešlić, imam u džematu Hrasno.
Jedna od bitnih spoznaja je, pričaju vjernici, svjesnost o grešnosti čovjeka – te njegova mogućnost za duhovnom popravkom. Muslimani ramazan provode posteći, obavljajući namaz, učeći Kur’an, pomažući drugima.
“Svako može da posvjedoči blagodat ramazana, iftara… blagodat vremena koje sa sobom ramazan nosi i da svaki vjernik to na najbolji način iskoristi jer ne znamo da li ćemo imati narednu priliku i dočekati naredni ramazan”, navodi ef. Bešlić.
Prvi dan ramazana je 11. marta. Nutricionisti savjetuju da se pri unosu hrane vodi računa o raznolikosti, umjerenosti i uravnoteženosti. Za početak posta preporučuju namirnice bogate proteinima, kao što su jaja, riba, mlijeko, sir, a za iftar preporuka je da se ne unose naglo velike količine hrane. Upravo umjerenost treba da bude vodilja svih muslimana, kažu islamski učenjaci, ne samo pri jelu nego i pri ostalim životnim djelatnostima.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE