RASHLAĐIVANJE KLIMOM MOŽE BITI OPASNO: Prljave klime šire ove VIRUSE i ZARAZE!
Ako filtere ne čistite dva puta nedeljno, a generalku uređaja ne radite jednom godišnje, možete pokupiti smrtonosne viruse i bakterije. Djeca najčešće ovako dobijaju astmu i alergije, upozoravaju ljekari.
Iako ovih paklenih dana klima-uređaji predstavljaju spas od nepodnošljivih vrućina, stručnjaci upozoravaju da oni, ukoliko se ne održavaju na pravi način, mogu predstavljati izvor brojnih bakterija i gljivica. Ovi organizmi izazivaju brojne infekcije disajnih puteva i bronhitis, a u njima se mogu naći i smrtonosni koksaki virus i opasna bakterija legionela.
– U neočišćenim klima-uređajima mogu se naći brojne bakterije, gljive i plesan. Ove bakterije i gljive mogu izazvati brojne infekcije disajnih organa, a najčešće gornjih disajnih puteva. Međutim, ukoliko je njihova koncentracija veća ili im je osoba duže izložena, mogu se spustiti niže i izazvati infekciju donjih disajnih puteva, pa čak i akutni ili infektivni bronhitis – kaže za Kurir dr Zorica Plavšić, pulmolog i alergolog, koja upozorava da naročito gljivice mogu biti uporne, a da proces liječenja može dugo trajati.
Bolest poslije 10 dana
Pored bolesti disajnih organa, neočišćeni klima-uređaji mogu izazvati i brojne alergije, upozorava dr Plavšić.
Generalku klime potrebno je raditi jednom godišnje, dok se prašina s filtera treba uklanjati na oko 15 dana.
Neočišćen klima-uređaj može podstaknuti i napad astme, ali najopasnija bakterija koja se može namnožiti u klima-uređaju jeste legionela, koja izaziva legionarsku bolest, i koksaki virus, koji mogu biti smrtonosni.
Pospanost i slabost
– Legionarska bolest se povezuje s neočišćenim klima-uređajima. Bolest od ove bakterije razvija se od dva do 10 dana nakon što se udahne legionela. Simptomi su slični kao kod gripa i podrazumjevaju slabost, pospanost i glavobolju, povišenu temperaturu. Ova bolest može biti smrtonosna. Koksaki virus napada srce i druge organe i takođe može biti smrtonosan – upozorava Radosavljevićeva.
KAKO OČISTITI FILTERE NA KLIMI
1. Isključiti struju
2. Skinuti poklopac
3. Oprati poklopac na kojem se nalaze otvori za prolaz vazduha
4. Filtere potopiti u mlaku vodu (do 30º C), u koju opciono može da se doda neko sredstvo za čišćenje
5. Potopljene filtere ostaviti da stoje do 30 minuta
6. Isprati ih mlazom vode
7. Prosušiti i vratiti u klima-uređaj
8. Ukoliko klima-uređaj koristi neki specijalni filter, potražiti uputstvo za njegovo čišćenje
POTENCIJALNA OBOLJENJA
– Infekcije disajnih organa
– Virusne upale pluća
– Bronhitis
– Legionarska bolest
– Alergije
– Bolesti prouzrokovane koksaki virusom
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE