Roditelji koji dosta vremena provode koristeći mobitel imaju frustriranu djecu

Djeca s nedovoljno odgovarajuće podrške i pažnje roditelja uglavnom su frustrirana i hiperaktivna, pokazuje studija koju je objavio časopis Pediatric Research. Oni cvile, ljute se i imaju izljeve bijesa, upozoravaju naučnici nakon provedenog istraživanja u toku kojeg su pratili ponašanje 183 para roditelja i njihove djece u starosti do 5 godina.

Tokom šestomjesečnog perioda istraživanja roditelji su izvještavali o vlastitoj upotrebi tehnologije i opisivali ponašanje djece.

U gotovo svim slučajevima vrijeme provedeno uz razne uređaje, čak i kada je bilo samo jednom dnevno, prekidalo je kvalitetnu komunikaciju između roditelja i djeteta. I majke i očevi su primijetili da su ti prekidi utjecali na djetetovo ponašanje te povećali njihovu razinu stresa.

Takve situacije su raširena realnost života u 21. stoljeću. Roditelji su naviknuti okrenuti se popularnim sredstvima ne bi li “napravili pauzu” pa onda, primjerice, američki roditelji provode najmanje 9 sati dnevno gledajući televiziju ili surfajući na računarima, tabletima ili pametnim telefonima.

Ako su pritom roditelji dodatno nezadovoljni vlastitom porodičnom situacijom ili društvenim životom, još se češće priklanjaju digitalnoj tehnologiji, igranju igrica i slično.

Neki roditelji koriste razne gadgete kako bi se malo odmorili od djece, čak i kad ona mole za njihovu pažnju. U studiji se navodi kako direktan kontakt i komunikacija s djetetom treba biti u fokusu.

Naučnici predlažu da se odvoji određeno vrijeme u toku kojeg se neće upotrebljavati gadgeti te predlažu roditeljima da u parku radije čitaju novine nego mobitel, jer prema njihovim saznanjima to manje narušava odnose s djecom od razgovora ili surfanja po mobitelu, prenose mediji.

FENA

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE