Silovanje postaje ratni zločin zbog BiH i Hrvatske

Silovanje postaje ratni zločin zbog BiH i Hrvatske

Ministri 113 država na Glavnoj skupštini UN-a potpisali su deklaraciju kojom se obvezuju na novu akciju za eliminiranje seksualnog nasilja u sukobima.

Britanski ministar vanjskih poslova William Hague rekao je da deklaracija zabranjuje da se u okviru mirovnih sporazuma amnestira seksualno nasilje i omogućuje da se osumnjičeni za takvo nasilje uhite bilo gdje u svijetu. Dokument traži usvajanje novog Međunarodnog protokola 2014. koji bi osigurao da prikupljeni dokazi o seksualnom nasilju budu upotrebljivi pred sudovima.

Ministar Hague vodio je u utorak sastanak na marginama Glavne skupštine UN-a i deklaraciju je nazvao “prekretnicom u borbi protiv nekažnjavanja počinitelja tog užasnog ratnog zločina.” Rekao je da će Velika Britanija nastaviti “ohrabrivati” svih 80 članica UN-a koje to nisu učinile da potpišu deklaraciju. Iduće godine u Velikoj Britaniji održat će se velika svjetska konferencija o seksualnom nasilju u sukobima.

Hague je inicijativu protiv seksualnog nasilja u ratu u ime britanske vlade pokrenuo u svibnju 2012. inspiriran strašnim pričama o silovanju u ratovima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini nakon kojih mnoge žrtve sreću svoje silovatelje na ulici slobodne, a ni samima im ne priznaju status ratnih žrtava iako moraju živjeti sa strašnom traumom. Inicijativa je danas fokusirana na Afriku, pa je ministra Hague s UN-ovom ambasadoricom Angelinom Jolie posjetio Demokratsku Republiku Kongo kako bi konaktirao i podržao tamošnje aktiviste za borbu protiv seksualnog nasilja i aktivistice za borbu za “rodnu pravednost”. To je posjet koji je upamćen kao operacija “Haguelina”, pratilo ga je nešto podsmjeha i pitanje što Hague zaista može učiniti da spriječi masovna silovanja u ratu, ali ministar Hague nastavio je gurati inicijativu i na minitsarskim sastancima grupe G8 i analizirati podatke. Tvrdi da je zgrožen malim brojem presuda za silovanja, naročito u ratovima na Balkanu, gdje je, prema podacima koje navode, samo 30 muškaraca izvedeno pred sud, a registrirano je više od 50.000 silovanja. U govorima Hague često spominje svog heroja Williama Wilberforcea, autora knjiga i aktivista za borbu protiv trgovine robljem, jer smatra da je “seksualno nasilje trgovina robljem našeg vremena.” Ministar William Hague kaže da je nedopustivo da se problem seksualnog nasilja obično prepušta ministrima razvoja ili ministarstvima koja u nadležnosti imaju rodnu ravnopravnost, želi ga dići na najvišu političku razinu problema, uz bok genocidu i terorizmu.

Nažalost, tu prevažnu inicijativu i dobre namjere djela gotovo uopće ne prate. Britanci imaju specijalni tim od 70 članova koje mogu poslati u bilo koju ratnu zonu kao podršku međunarodnim inspekcijama, te UN-ovim i EU vojnim snagama. Veliki odaziv Incijativi na Glavnoj skupštini UN-a približio je Britance cilju, da nametnu strogi međunarodni protokol prikupljanja dokaza i dokumentiranja, proglašenja sekusalnog nasilja “teškim kršenjem” Ženevske konvencije što bi omogućilo uhićenje počinitelja u svim državama svijeta i procesuiranje na svim sudovima. Nažalost, sama je britanska vlada nedavno pokušala razvodniti tekst inicijative kako bi izbjegla uhićenja stranih vođa i dužnosnika optuženih za kršenja ljudskih prava.

Organizacija Care International uopozorila je i na veliku manjkavost inicijative, a to je da ne naglašava jedan ključni moment, a to je da tisuće silovanih žena nemaju pristup liječnicima i bolnicama, ne mogu dobiti ni prvu pomoć, a kamoli medicinsku dokumentaciju, toliko važnu za dokazivanje silovanja na sudu. Svejedno, podrška koju je Hague dobio na UN-u vrlo je važna za budućnost inicijative.

Jutarnji

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE