Škola političke demagogije: Sve nelogičnosti nakon sastanka državne koalicije

Škola političke demagogije: Sve nelogičnosti nakon sastanka državne koalicije

Famozni i dugo najavljivani sastanak državne koalicije koji je navodno trebao polučiti deeskalaciju političke krize je uspio. Uspio je, ali samo za politiku Milorada Dodika.

“Izlazimo iz perioda velike galame i imamo dogovor”, rekao je predsjednik SNSD-a nakon sastanka koalicionih partnera u Sarajevu. Samo, ta rečenica je paradoksalna na više nivoa.

Prvo, galamu koju spominje Dodik je uzrokovao prvenstveno on i to: Ponižavanjem države izglasavanjem zakona kojima odbacuje Ustavni sud. Usvajanjem zakona kojima odbacuje primjenu odluka visokog predstavnika u RS-u. A prije svega odbijanjem imenovanja sudije iz RS-a u Ustavni sud.

U međuvremenu, Dodik je tu galamu pojačavao psovanjem genocida na sastanku s partnerima, govorio o nemogućoj BiH, brukao se slanjem pisma Ujedinjenim nacijama propitujući imenovanje Christiana Schmidta i tako dalje.

Sada, Dodik poručuje da odjedanput postoji dogovor. Kako odjednom?

S druge strane Trojka je u trenutnoj situaciji imala šansu ogoliti Dodikovu antidržavnu politiku. Imali su priliku pokazati da nema nikakvih pregovora dok se ne povuku sporni zakoni i tako, bez obzira na rizik kritike da oni nešto blokiraju, pokažu šta je crvena linija. Ovako je Dodik elegantno počeo isplivavati iz destruktivne politike koju vodi, s Putinom u srcu i Rusijom u mislima.

Eh, sada stvarno postoji dogovor

Slatkorječivost na press konferenciji uz obećanja da sada konačno postoji dogovor za rad, reforme i napredak. A šta je bilo do sada? Gdje je nestao koalicioni dogovor s kraja prošle godine? Pojedini bi rekli da taj dogovor nikada nije ni bio iskren, a da trenutno gledamo privid smirivanja ili kako se odnedavno to naziva deeskalacije, uz ključnu napomenu: Dodik nije povukao sporne zakone usmjerene protiv države.

Na press konferenciji smo čuli da je postignut dogovor o setu zakona ključnih za evropski put BiH i da će se usvajati na sjednici 22. augusta. Treba istaći da uopšte nije precizirano koji zakoni su usaglašeni, s kojim sadržajem i da li će biti naknadnih uslovljavanja. Pretpostavimo da se misli na zakon o VSTV-u, zakon o sukobu interesa, javnim nabavkama i slično, jer niko nije jasno naglasio na šta se misli. Nikakav dokument sa listom dogovorenog nije preciziran i sve se zasniva na usmenom dogovoru.

S tim u vezi jedno potpitanje: Zašto se ti usaglašeni zakoni ne usvoje odmah? Zašto se ne zakaže sjednica već ove sedmice i tako dugo iščekivani zakoni ne usvoje odmah i tako pokaže ta silna dobra volja? Zašto se sve pomjera za kraj augusta?

Dalje, zašto od predstavnika Trojke nismo jasno čuli poziv na press konferenciji da se od Dodika primarno očekuje da povuče sporne zakone koje je usvojio u RS-u?

To što Dodik indirektno poručuje da će se ići i u popunjavanje strukture u Ustavnom sudu ne može nikako biti shvaćeno kao njegov ustupak partnerima. Prije svega jer je imenovanje nedostajućeg sudije iz RS-a ustavna obaveza tog entiteta, a ne nekakav ustupak ili znak dobre volje. Taj potez bi se mogao posmatrati isključivo kao vraćanje na standardne postavke, jer je inače Ustavni sud, da bi se zaštitio i donio izmjene pravilnika koji mu omogućavaju da radi i ako Dodik ne želi imenovati sudiju.

O povjerenju

I možda najparadoksalniji presjek situacije dao je Dragan Čović. On je nakon sinoćnjeg sastanka izjavio da mu je drago što postoji međusobno povjerenje te da više nema nadmudrivanja. A upravo se u ovu situaciju došlo jer nema povjerenja.

Uostalom, ako to povjerenje postoji, otkud potreba da se to povjerenje tako često naglašava. Ako postoji povjerenje i ako nema problema, zašto se to ne vidi na djelima? Zašto već sutra nemamo zakazanu sjednicu državnog parlamenta koji će usvojiti proeuropske zakone, bez zamki u amandmanima? Zašto Dodik još sinoć nije povukao svoje zakone usvojene u NSRS-u kojima odbacuje Ustavni sud?

I konačno, da li su Dodik i Čović odustali od izbacivanja stranih sudija iz Ustavnog suda? Ni na šta od navedenog nismo dobili odgovor.

Ukoliko bismo željeli banalizirati, državna koalicija se sinoć dogovorila da će formirati radne grupe koje će raditi na usaglašavanju propisa i zakona o tempu definisanja prioriteta i akata, kroz kontinuirano praćenje realizacije normi i obaveza iz unaprijed preuzetih zadataka na EU putu. Ukratko, vrhunska škola političke demagogije.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE