Smartphoni i tableti uzrokuju probleme sa spavanjem

Smartphoni i tableti uzrokuju probleme sa spavanjem

Nesanica i drugi problemi sa spavanjem svakako nisu nešto novo, ali izgleda kako je ta pošast sve češća i štetnija u posljednjih 10-15 godina. Uzrok tome su, vjerovali ili ne, mobiteli, smartphone uređaji itableti, koji nekim svojim karakteristikama doslovno sustavno blokiraju naš biološki sat i onemogućavaju nam da se pošteno naspavamo. Naravno, radi se o slučajevima kada korisnici koriste spomenute uređaje tik prije spavanja, a iako nam se to ne čini kao neki veliki problem, svega je nekoliko minuta buljenja u ekran dok se lagano ušuškavaš i spremaš za zemlju snova dovoljno da se poremeti vrlo delikatni balans organizma.

Znanost iza svega je zapravo vrlo jednostavna. Većina ljudi se prilikom spavanja oslanja na prirodni biološki sat koji prepoznaje dan i noć i to tako da povećava proizvodnju melatonina čim postane mračno te time automatski podržava spavanje. S druge strane, moderni uređaji poput smartphona, tableta ili e-čitača emitiraju svjetlost nižih valnih duljina (plavu), koja doslovno potiskuje lučenje hormona melatonina i razbuđuje nas. Još je veći problem u tome što ti zasloni ne samo da postaju svjetliji, nego postaju i sve “plaviji”, što bi moglo stvoriti još veće i neugodnije probleme.

valne 1valne 2

Rješenja ima nekoliko, a sva su manje-više korisna i kvalitetna. Najočitiji, ali i najgori jest svakako gašenje mobitela prije spavanja i izbjegavanje kontakta s istim barem sat vremena prije nego što legnete u krevet. Postoje opcije stavljanja fizičkih filtera koji zaslon bojaju u oku, mozgu i melatoninu znatno ugodnija crvena i narančasta svjetla, kao i aplikacije koje isto to čine softverskom promjenom emisije valnih duljina (postoji nekoliko takvih projekata, ali za sada su iz neshvatljivih razloga blokirani od strane velikih proizvođača poput Applea). Prilikom testiranja su se obje ove metode pokazale korisnima, tako da se znanstvenici sada zalažu da proizvođači u same uređaje ugrade svojevrsni mod za spavanje, kojim bi u uređaji automatski mijenjali postavke emitiranja svjetlosti čim se vani spusti mrak. To ne bi imalo gotovo nikakvog utjecaja na kvalitetu slike, a svakako bi pomoglo u povećanju kvalitete sna. Riječima Shie LaBeoufa: “Just do it!

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE