Struka o odlukama Schmidta: Izmjene Izbornog zakona lažno predstavljene kao korak naprijed

Struka o odlukama Schmidta: Izmjene Izbornog zakona lažno predstavljene kao korak naprijed

Čini se nikad više nepravilnosti iako je Christian Schmidt najavio da će svojim odlukama doprinjeti integritetu izbora.

S druge strane, visoki predstavnik nametanjem izmjena Izbornog zakona i Ustava Federacije 2. oktobra doveo je u pitanje legitiman cilj radi kojeg je Dejtonski sporazum zaključen, a to su mir i stabilnost.

Visoki predstavnik, koji bi trebao graditi državu, išao je u suprotnom pravcu idolopoklonički prihvatajući trenutno stanje, rečeno je na naučnom skupu o ulozi i refleksiji odluka visokog predstavnika na Bosnu i Hercegovinu, koja je održana u Zenici.

Christian Schmidt je uradio apsolutno pogrešan potez kada je 2.oktobra, odmah po završetku izbora, donio izmjene izbornog zakona, smatra profesor Sead Turčalo. Visoki predstavnik lažno je predstavio izmjene izbornog zakona kao korak naprijed, jer je jedino deblokirao način izbora predsjednika i potpredsjednika FBIH.

  • A nakon toga predsjednik i potpredsjednici apsolutno ne moraju ići korak naprijed i gdje možemo ući u novu fazu blokade. Ono čega se ja suštinski plašim jeste da je napravljena ulazna tačka za promjene izbornog zakona gdje će se ići u obesmišljavanje dosadašnjeg izbora članova predsjednika i potpredsjednika – smatra dekan Fakulteta političkih nauka Sarajevo Sead Turčalo.

Naša zemlja traži cjelovita pravna rješenja za cijelu državu. Schmidtova odluka je suprotna mišljenju Venecijanske komisije iz 2005. godine, u suprotnosti je s presudama Suda za ljudska prava kojima se nalaže da se etničko predstavljanje zamijeni građanskim.

  • Bilo koje rješenje koje rješava pitanje i poziciju naroda uz samo jednom entitetu povećava asimetriju pravnih rješenja u BiH što doprinosi dodatnoj razgradnji i dezintegraciji BiH i ne može biti dobro rješenje u Bih. Plašim se da  ovakva rješenja koja se predstavljaju kao unaprijeđenje funkcionalnosti sistema predstavljaju nekvalitetan paravan za donošenje opasnih riješenja za BiH – kaže Sedad Dedić, profesor na Pravnom fakultetu Univerzizeta Zenica.

Međunarodna zajednica našla je podobnog izvršioca da realizuje koncept koji nije prihvatljiv sa stanovišta evropskog puta. Ovim izmjenama izbornog zakona BiH je stotine kilometara vraćena unazad, tvrdi profesor Zlatan Begić, profesor na Pravnom fakultetu Univerzizeta Tuzla.

  • Demokratski standard je da se takvo nešto ne radi najmanje godinu dana, a ne u izbornoj godini. To je itekako uticalo na izborne rezultate. Čini mi se da je  Visoki predstavnik ukrao izbornu volju građana i on je po obavljenom glasanju odredio ko će biti pobjednik izbora. Potpuno neprihvatljivo i u pravnom, političkom, ljudskom i civilizacijskom smislu – kazao je Begić.

Sinoćnji protesti samo su jedan od dokaza da građani ne žele dodatne podjele u državi, već jednakopravnu, funkcionalnu i građansku državu. Visoki predstavnik je izašao izvan svojih kompetencija i narušio sistem vladavine prava – zaključuje Begić.

Hayat

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE