Šta donosi povećanja starosne dobi za profesionalne vojnike, hoće li biti povećanja plaća

Šta donosi povećanja starosne dobi za profesionalne vojnike, hoće li biti povećanja plaća

U planu su izmjene propisa koji bi vojnicima omogućili da u Oružanim snagama BiH mogu ostati i nakon 35. godine života, što dosad nije bio slučaj, pa je veliki broj vojnika službu napuštao i prije istekao tog roka, piše Patria.

Upravo u vezi ove teme donesen je zaključak na Zajedničkoj komisiji za odbranu i sigurnost te je kazano da MO BiH je obavezno informirati članove Komisije o aktivnostima u pripremi prijedloga izmjena zakonskih i podzakonskih akata a koja se odnosi na mogućnost povećanja starosne dobi za profesionalne vojnike iz sastava OSBiH sa sadašnjih 35 na 40 godina starosti, te o prijedlogu za povećanje plaća za vojnike jer sadašnji koeficijent od 1.12 nije dovoljan, kao i drugih izmjena akata koje bi dovele do poboljšanja standarda profesionalnih vojnika.

Također zatraženo je da Ministarstvo odbrane obavezno informira Komisiju o tromjesečno o ispunjavanju uslova za aktiviranje Akcionog plana za članstvo u NATO-u (MAP) u segmentu gdje MOBiH ima obaveze,  jer je poznato da je cijeli proces ispunjavanja uslova interresornog karaktera.

Ministrica Marina Pendeš, ranije je isticala kako bi se pomjeranjem starosne granice za ostanak u OS BiH stimulirao ostanak mladih i to u vrijeme kada mladi napuštaju i OS BiH i državu.

Kao razloge napuštanja kadrova, Pendeš je navela činjenicu da su neki vojnici stalno na straži, a da za to nemaju aktivnu naknadu, kao i da mnogi odlaze ne želeći čekati 35. godinu, kada bi bili prinuđeni otići. Oprečni su stavovi kod ovog pitanja, jer jedni smatraju da je neophodno pomjeriti granicu, a drugi, pak, da će onda tek biti teško pronaći posao ljudima s 40 godina.

Pendeš je pojasnila da Ministarstvo odbrane radi i na povećanju primanja vojnika, za šta bi u ovoj godini trebalo izdvojiti dodatnih devet miliona KM. Iz OS ranije su kazali kako je osnovna plata vojnika 600 KM bez naknada za prijevoz i odvojeni život, a ukupno iznosi nešto više od 900 KM, dok je istovremeno plaća vojnika u Hrvatskoj 600 eura, u Crnoj Gori 350, a u Srbiji 250 eura.

Nap.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE