Šta EU zahtijeva od Bosne i Hercegovine: Koje uvjete možemo ispuniti

Šta EU zahtijeva od Bosne i Hercegovine: Koje uvjete možemo ispuniti

Bosna i Hercegovina dobila je od Evropske komisije preporuku za kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji. Ovo predstavlja krajnje pozitivan signal za našu zemlju, ali on se svakako ne smije shvatati olako.

Naime, ovakvu odluku prvenstveno je uvjetovala geopolitička situacija. Rat u Ukrajini upalio je alarm u Briselu da se ponovo mora raditi na oživljavanju evropskog projekta i zemljama koje teže članstvu u EU otvoriti vrata evropske budućnosti. Tako je, nakon što su u junu ove godine Ukrajina i Moldavija dobile kandidatski status, postalo jasno da ni Bosna i Hercegovina neće moći ostati na ledini, posebno u situaciji kada lider RS Milorad Dodik otvoreno demonstrira privrženost agresorskom režimu Vladimira Putina.

Pravosuđe prioritet

No, pružena ruka Evropske unije nije ni ovaj put bezuvjetna, pa se od naše zemlje traži da ispuni osam uvjeta. Zahtijevaju se izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), zakona o sudovima BiH, usvajanje zakona o sprečavanju sukoba interesa, jačanje borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, bolje upravljanje migracijama, zabrana torture, garantiranje sloboda medija i zaštite novinara, te funkcioniranje na svim nivoima mehanizma koordinacije.

Kao što nam pokazuju ovi zahtjevi, u EU očigledno najvećim problemom smatraju pitanja koja se tiču korupcije te funkcioniranja pravosuđa.

Podsjetimo da je Bosna i Hercegovina od Evropske unije ranije preuzela obavezu ispunjavanja 14 prioriteta za kandidatski status za članstvo u EU.

Osim ovih osam uvjeta, od BiH se u okviru ranije preuzetih prioriteta zahtijevaju još i krupnije reforme, poput izmjene ustavnih odredbi koje daju ekskluzivna prava konstitutivnim narodima, reduciranje entitetskog i nacionalnog veta, ali i rješavanje pitanja državne i vojne imovine.

Iako su ove obaveze preuzete još 2019. godine, prema procjeni „Transparency Internationala BiH“, država je ispunila samo jedan prioritet potpuno – formirala je Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje, a svega pet prioriteta je realizirano parcijalno ili se počelo ispunjavati.

Nova vlast

Od novih osam uvjeta koje je postavila EU za kandidatski status, trenutno su u proceduri izmjene i dopune Zakona o VSTV-u. Te izmjene predviđaju da će u roku od godinu od njihovog usvajanja biti usvojen sasvim novi zakon o VSTV-u. Zakon o sudovima BiH također je u proceduri. Usvajanje ovih zakona treba povećati nezavisnost i snagu pravosuđa, te povećati odgovornost nosilaca pravosudnih funkcija.

Zanimljivo je da se kao jedan od uvjeta EU navodi i povećanje medijskih sloboda. Naime, posljednjih godina bilježi se trend pada medijskih sloboda u BiH, pa je tako naša zemlja na indeksu medijskih sloboda za 2022. pala za čak devet mjesta, sa 67. na 58. mjesto. Za novinare u BiH se zahtijeva osiguranje odgovarajućeg sudskog postupka u slučaju prijetnji i nasilja.

Nove snage

Dosadašnji napredak u ispunjavanju uvjeta EU pokazuje da trenutne vlasti nisu bile previše zainteresirane za evropski put. S te strane treba promatrati i poruku Olivera Varheljija (Varhelyi) da se nada što bržem formiranju vlasti nakon izbora u našoj zemlji. A u tome treba između redova očekivati poruku da se očekuju nove snage s novim pristupom.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica