Šta ne treba zagrijavati u mikrotalasnoj rerni?

Šta ne treba zagrijavati u mikrotalasnoj rerni?

mikrovalna

Iako ima mnogo korisnih namjena u kulinarstvu, mikrotalasna rerna ipak nije pogodna za zagrijevanje i pripremu određenih namirnica.

Mikrotalasna rerna je idelana za zagrijevanje jela i može koristiti u druge, manje uobičajene svrhe. Međutim, određene namirnice i posude ne treba zagrijevati u ovom kuhinjskom aparatu, navodi sajt The Daily Meal.
1. Voće. Nije baš dobra ideja da zagrijevate voće u mikrotalasnoj rerni. Na primjer, grožđe može da eksplodira, dok suvo grožđe može da pokvari muikrotalasnu rernu.

2. Ljute papričice. Papričice, naročito one sušene ljute mogu vam izazvati veliku neprijatnost. Naime, kapsacin, odnosno aktivna materija koja paprikama daje ljutinu, isparava dok se grije u mikrotalasnoj, pa vam baš i neće biti prijatno kad otvorite vrata ovog aparata i suočite se sa velikom količinom kapsacina u vazduhu.

3. Jaja. Želite da dobijete tvrdo kuvano jaje zagrijevanjem u mikrotalasnoj rerni? Razmislite ponovo. Može se desiti da se unutrašnjost jajeta previše zagrije, para neće imati gdje da ispari, pa se može desiti da jaje eksplodira, a vi ćete morati satima da čistitie žumance sa zidova mikrotalasne rerne.

4. Metalno posuđe. Vjerovatno već znate, ali nije na odmet da ponovimo – metalno posuđe ne treba grijati u mikrotalasnoj rerni. Čak i mala količina metala na posudi može da pošalje veliku količinu plazme kroz mikrotalasnu rernu, a ukoliko je tu i aluminijumska folija, ona može da se pretvori u buktinju. Zato je bolje da jelo zagrijevate u posudama namijenjenim za mikrotalasnu rernu.

5. Voda. Ne pokušavajte da prokuvate vodu u mikrotalasnoj rerni. Voda će se veoma zagrijati, ali neće moći da proključa jer je posuda hladna. Tako se može desiti da kada stavite kesicu čaja ili pokušate da promiješate vodu, ona prekipi.

6. Hljeb. Ako hljeb zagrijevate u mikrotalasnoj rerni, može se desiti da upropastite čitavo parče. Nakon više od 10 sekundi u mikrotalasnoj rerni, tečnost ispari a hljeb postane tvrd i gnjecav. Najbolji način da osvježite stari hljeb je da ga zagrijete nekoliko minuta u rerni.

7. Plastika. Neki plastičan pribor je pogodan za zagrijevanje u mikrotalasnoj rerni, ali je to uvijek označeno na ambalaži. Ukoliko takve oznake nema, može se desiti da se istopi u mikrotalasnoj, što je veoma teško za čišćenje.

8. Sunđeri. Tačno je da će 30 sekundi zagrijevanja sunđera u mikrotalasnoj rerni uništiti bakterije. Ali postoji i razlog protiv ovog načina dezinfekcije sunđera – neprijatan miris u kuhinji.

stvarukusa.rs

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE