Šta predviđa Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju?

Šta predviđa Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju?

Vlada Tuzlanskog kantona nedavno je utvrdila Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Razlog za donošenje zakona su, kako navode u resornom ministrstvu, uočene pravne praznine i nedorečenosti koje bi trebalo otkloniti kako bi se unaprijedio predškolski odgoj i obrazovanje, a jedno od predloženih zakonskih rješenja tiče se upisa u predškolsku ustanovu djece sa lakšim smetnjama i poteškoćama u razvoju.

Iz JU “Naše dijete” Tuzla, najveće ustanova za predškolski odgoj i obrazovanje na TK, koju pohađaju 1.142 djece, ističu da je Nacrt o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju TK dobar i da predviđa rješanja koja će unaprijediti rad ustanova predškolskoj odgoja. Direktorica Sanja Karić ističe i novine koje se odnose na usklađivanje sa Zakonom o radu.

Gdje se usklađuje način prijema zaposlenika na određeno vrijeme što je do sada bilo poprilično komplikovano i otežano postojećim zakonskim rješenjima. Tretira se status v.d. direktora i radnika čija su prava u statusu mirovanja – dodaje Karić.

Jedno od predloženih zakonskih rješenja tiče se upisa u predškolsku ustanovu djece sa lakšim smetnjama i poteškoćama u razvoju od predloženih zakonskih rješenja. Direktorica naglašava da je JU „Naše dijete Tuzla“ i do sada su vršila prijem djece sa poteškoćama u razvoju, s tim da je dosadašnje rješenje bilo da se djeca upisuju u predškolsku ustanovu tek na osnovu nalaza i mišljenja komisije za procjenu sposobnosti djece.

Smatram da bi to trebalo još malo razraditi, odnosno da se u vidu amandmana možda uključi i medicinska struka te sručnjaci koji će sa svog aspekta dati bolje viđenje kako bi to trebalo regulisati, s obzirom da je do sada to bila „siva zona“ i da nije bilo dobro regilisano i bilo je nedovoljno jasno da bi se moglo, kako treba, primjenjivati u praksi – napominje Karić.

Nacrt Zakona predviđa da kraće programe predškolskog odgoja i obrazovanja mogu realizovati i igraonice, ističu u resornom Ministarstvu.

Na terenu imamo situacija da imamo, pravna lica koja se bave time, a nisu prošla postupak registracije. Nacrt Zakona predviđa tu mogućnost da i ta pravna lica mogu raditi i obavljati tu djelatnost, međutim morat će proći kroz postupak registracije koji će biti dodatno razrađen – kaže Asim Bojić, stručni saradnik u Ministarstvu obrazovanja i nauke TK.

Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju TK predviđa i obavezan sistematski pregled zaposlenika svake četiri godine, kao i vođenje registra predškolskih ustanova.

Mi smo, naime, imali propisane pravilnike iz 1998. godine, ali nije bio usklađen sa novim zakosnkim rješenjima koja su treutno na snazi – dodaje Bojić.

Na području Tuzlanskog kantona, za rad sa djecom predškolskog uzrasta registrirovana je 21 predškolska ustanova, od toga 9 javnih i 13 privatnih predškolskih ustanova. Vrtiće pohađa 18 posto djece od 6 mjeseci do 6 godina života.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE