Šta se dešava sa organizmom kada jedemo hljeb: Ne, nije najgore što deblja

Šta se dešava sa organizmom kada jedemo hljeb: Ne, nije najgore što deblja

Ukoliko ste za doručak pojeli krišku hljeba, u organizam ste unijeli više soli nego da ste pojeli cijelu kesicu čipsa.

Glavni izvor soli

Jedna kriška hljeba je, vjerovali ili ne, u poređenju sa kesicom slanog čipsa – slanija. Pored toga upravo je hljeb glavni izvor soli u prosječnoj ishrani.

Istraživači iz grupe “Action on Salt” sa Univerziteta “Queen Mary” u Londonu procijenili su 242 narezana hljeba pronađena u britanskim supermarketima. Tri četvrtine njih je imalo podjednako ili više soli od paketa čipsa od 25 grama, prenosi “Metro”.

ČITAJ JOŠ:  Ovo voće efikasno podiže raspoloženje i izvor je ključnog vitamina

Pokretači kampanje iz akcijske grupe žele da vlada uvede obavezne ciljeve smanjenja unosa soli – sistem koji već postoji u drugim zemljama. Nadaju se da će ovo smanjiti broj smrtnih slučajeva u javnosti od moždanog udara i srčanih bolesti. Grejem Mek Gregor, profesor kardiovaskularne medicine na Univerzitetu “Queen Mary” i predsjedavajući u “Action on Salt”, rekao je:

– Smanjenje soli je najisplativija mjera za snižavanje krvnog pritiska i smanjenje broja ljudi koji umiru i pate od moždanog udara i srčanih bolesti – kazao je.

ČITAJ JOŠ:  Ovo voće efikasno podiže raspoloženje i izvor je ključnog vitamina

40 paketa čipsa

Iako je većina hljebova ispitanih u istraživanju pala ispod maksimalnog ciljanog unosa soli za 2024. godinu od 1,01 g na 100 grama, aktivisti ovaj cilj nazivaju preblagim. Smanjenje prosječnog sadržaja soli u hljebu za 6 posto uklonilo bi 926 tona soli iz ishrane Ujedinjenog Kraljevstva svake godine – što je u rangu sa 40 paketa čipsa.

Portparol Ministarstva za zdravstvo i socijalnu njegu rekao je:

– Hrana sa visokim udjelom soli može da uzrokuje visoki krvni pritisak koji je povezan sa moždanim i srčanim udarima. Zbog toga smo preduzeli mjere ograničavajući stavljanje hrane s visokim udjelom soli, šećera ili masti u velikim maloprodajnim objektima. Naš dobrovoljni program smanjenja soli daje rezultate, s količinom soli u hljebu smanjenom za 25 posto od ranih 2000-ih. Ali, potrebno je učiniti više i želimo da industrija preuzme odgovornost i nastavi da smanjuje ​​količinu soli u svojim proizvodima kako bi količine bile što je moguće niže.

ČITAJ JOŠ:  Ovo voće efikasno podiže raspoloženje i izvor je ključnog vitamina

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica