Šuga napada i u 21. stoljeću!

Svrab je bolest površinskog sloja kože koju uzrokuje parazit Sarcoptes scabiei var. hominis, parazit za kojeg bi se, u prvi moment, moglo upitati zar je moguće da u 21. stoljeću još nije iskorijenjen.

Ova bolest, navode iz Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, pogađa ljude svih rasa i društvenih slojeva i pojavljuje se na svim kontinentima i u svim državama svijeta, a godišnje se u svijetu prijavi oko 300 miliona oboljelih. U FBiH se ova zarazna bolest obavezno prijavljuje prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, pa je tako u zadnjih pet godina, u FBiH prosječno godišnje prijavljeno oko 990 oboljelih.

Brojke stabilne

Podaci govore da je 2012. u FBiH bilo oboljelih 864, 2013. – 1.085, 2014. – 1.463, 2015. – 1.148, 2016. – 1.081, a da je u prvih 11 mjeseci 2017. prijavljeno 819 oboljelih. To je znatno manje u odnosu na isti period 2016.

U RS-u je, navodi spec. epidemiolog u Institutu javnog zdravstva RS-a dr. Radovan Bratić, 2012. bilo 160 slučajeva, 2013. – 274, 2014. – 456, zbog poplava, potom 2015. – 231, 2016. – 274 i 2017. – 209.

Dr. Bratić navodi da je svrab u vezi sa lošim socijalno-ekonomskim uslovima življenja i niskim nivoom zdravstvene prosvijećenosti stanovništva, pa se javlja kod siromašnih i zapuštenih osoba. Navodeći da se širi brzo, kontaktom sa zaražene osobe na osobu, dr. Bratić kaže i da se šuga efikasno liječi.

– Međutim, neblagovremeno i nepravilno liječenje može dovesti do sekundarne, naknadne infekcije. Zbog toga je potrebno preduzeti mjere u smislu povećanja opšteg životnog standarda i mjere zdravstvene službe, a to su zdravstveno vaspitanje, pooštrenje mjera opšte i lične higijene, kao i pojačan inspekcijski nadzor u školama, vrtićima, đačkim i studentskim domovima, staračkim domovima, bolnicama, kolektivnim centrima, kao i u domaćinstvima, kaže dr. Bratić.

Izvor je čovjek

I iz Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH navode da je najčešći izvor zaraze zaražen čovjek, odnosno njegova koža, da se “prenosi nakon dužeg kontakta sa osobom koja ima svrab”.

– Prijenos je moguć preko odjeće, posteljine, rublja koje su koristile osobe zaražene parazitom. Prenošenje zaraze spolnim putem također je često, ali je rizik nešto manji nego kod spavanja u istome krevetu”, kažu u Zavodu.

U brzini prenošenja bolesti veliku važnost imaju “nizak higijenski standard i gustoća smještaja”, kao i da “redovito održavanje higijene ne sprječeva prijenos svraba u slučaju kontakta sa zaraženom osobom”, a da je “kod teških oblika bolesti, koji kod nas nisu prijavljeni, prijenos moguć i tijekom kraćeg kontakta sa oboljelim”.

Iz Službe navode da su glavni simptomi infekcije intenzivan svrbež, posebno noću. Ako se bolest prepozna i s liječenjem počne kod prvih kliničkih znakova, relativno je, kažu, “laganog tijeka i prognoza je dobra, bez komplikacija”. Mada, “oboljele osobe sa oslabljenim imunitetom zahtijevaju agresivniji terapijski pristup”. Bolest ne proizvodi trajni imunitet, pa se može ponovo oboljeti.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE