Sve više bolesnih uposlenika: Pogrebna preduzeća u Pekingu bore se da održe korak

Sve više bolesnih uposlenika: Pogrebna preduzeća u Pekingu bore se da održe korak

Pogrebna preduzeća u glavnom kineskom glavnom gradu Pekingu, gradu od 22 miliona stanovnika imaju velike probleme u pružaju usluga pogreba i kremiranja zbog sve većeg broja uposlenika pozitivnih na koronavirus.

Nakon objave da je soj Omicron oslabio i javnih demonstracija protiv politike nulte borbe protiv Covida koju je zagovarao predsjednik Xi Jinping, Kina je prije više od sedam dana naglo promijenila svoje protokole za upravljanje krizom.

Udaljavajući se od beskonačnog testiranja, karantina i teških ograničenja putovanja, Kina se usklađuje sa svijetom koji se ponovno otvorio. Kineske vlasti su poručile svojim stanovnicima da svoje blage simptome tretiraju kod kuće osim ako simptomi ne postanu ozbiljni.

U Pekingu, koji tek treba prijaviti bilo kakve smrtne slučajeve od Covida otkad su se pravila promijenila 7. decembra, bolesni radnici su ugrozili broj zaposlenih u službama od restorana i kurirskih kompanija do otprilike desetak pogrebnih preduzeća.

“Sada imamo manje automobila i radnika. Imamo mnogo radnika koji su bili pozitivni”, rekao je za Reuters uposlenik pogrebnog zavoda Miyun, dodajući da postoji sve veća potražnja za uslugama kremiranja.

Nije odmah bilo jasno je li borba da se zadovolji povećana potražnja za kremiranjem uzrokovana povećanjem broja smrtnih slučajeva povezanih s kronom. U pogrebnom zavodu Huairou tijelo je moralo čekati tri dana prije nego što se moglo kremirati.

Kineska zdravstvena uprava posljednji je put izvijestila o smrtnim slučajevima od Covida 3. decembra. Kineska prijestolnica posljednji je put izvijestila o smrtnom slučaju 23. novembra.

Ipak, ugledna kineska novinska kuća Caixin izvijestila je u petak da su dva novinara državnih medija umrla nakon zaraze u Pekingu, među prvim poznatim smrtnim slučajevima otkako je Kina ukinula većinu svojih politika nulte borbe protiv virusa.

Kinesko naglo ukidanje ultrastriktnih politika moglo bi uzrokovati više od milion smrti do 2023. godine, prema američkom Institutu za mjerenje i procjenu zdravlja. Da su te politike ukinute ranije, recimo 3. januara ove godine, 250.000 ljudi u Kini bi umrlo, rekao je istaknuti kineski epidemiolog Wu Zunyou.

Od 5. decembra, udio ozbiljno ili kritično bolesnih pacijenata s Covidom pao je na 0,18 posto prijavljenih slučajeva, rekao je Wu, s 3,32 posto prošle godine i 16,47 posto 2020. godine. To pokazuje da stopa smrtnosti u Kini postupno pada, rekao je, ne navodeći detalje.

“Ovdje su dugi redovi mrtvačkih kola i teško je reći kada će biti slobodnih mjesta”, rekao je uposlenik pogrebnog poduzeća Dongjiao.

Odsustvo prijavljenih smrtnih slučajeva od Covida u posljednjih 10 dana pokrenuo je raspravu na društvenim mrežama oko otkrivanja podataka, potaknutu i nedostatkom statistike o hospitalizacijama i broju teško bolesnih.

“Zašto se te statistike ne mogu naći? Šta se događa? Nisu ih sabrali ili ih jednostavno ne objavljuju?”, upitao je jedan građanin na kineskim društvenim mrežama.

Kina je od srijede prestala objavljivati ​​asimptomatske slučajeve, navodeći kao razlog nedostatak PCR testiranja među ljudima bez simptoma, što je otežavalo tačno izračunavanje ukupnog broja.

Službene brojke postale su nepouzdan vodič jer se širom zemlje provodi manje testiranja nakon ublažavanja politike nulte borbe protiv COVID-a.

U Šangaju, više od 1.000 km južno od Pekinga, lokalne vlasti u subotu su saopćile većini škola da počevši od ponedjeljka drže nastavu online, kako bi se nosile s pogoršanjem infekcija.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE