Tijelo ne smijete ostaviti bez vode
Vaše tijelo je sačinjeno od otprilike 60 posto vode. Ako izgubite samo 1,5 posto te vode, što označava blagu dehidraciju, osjetit ćete pogoršanje u raspoloženju, nivou energije i moždanom radu. A, iako postoje očigledni razlozi zbog kojih možete dehidrirati (izlaganje suncu, vježbanje i nedovoljno unošenje vode) postoje i oni kojih niste toliko svjesni.
Manja kilaža
1. Dijete sa smanjenim unosom ugljikohidrata – Ugljikohidrati se nakupljaju u tijelu s tečnostima. Zato se dešava da izgubimo nekoliko kilograma kad izbacimo ugljikohidrate, jer je u pitanju voda koja se zadržava u organizmu. Iako kazaljka na vagi pokazuje manju kilažu, to nije dobro za hidriranost organizma.
2. Stres – Kad ste pod stresom, nadbubrežne žlijezde luče hormone stresa. A, ako ste konstantno pod pritiskom, vaše žlijezde postaju iscrpljene. Problem leži u tome što nadbubrežne žlijezde proizvode hormon aldosteron koji pomaže u reguliranju količine vode i elektrolita u organizmu. Dakle, što ste više pod stresom, više ste dehidriraniji i imate manje elektrolita.
Sporedni efekti
3. Suplementi – Ako uzimate dodatke ishrani ili razmišljate o tome, savjetujte se prvo s nutricionistom, ljekarom opće prakse ili homeopatom zbog mogućih sporednih efekata.
4. Alkohol – Zaboravite na alkohol, jer čak jedna čaša može poremetiti nivo tečnosti u organizmu. Kako? Alkohol vas tjera da češće idete u toalet i tako izbacujete mnogo više vode iz organizma.
Jedete premalo voća i povrća
Voće i povrće su sami po sebi dobar izvor tečnosti
Što manje voća i povrća jedete, morate unositi više vode. Voće i povrće su sami po sebi dobar izvor tečnosti, a ako ne jedete pet porcija dnevno i ne kompenzirate njegov manjak dodatnim količinama vode, dehidrirat ćete.
Nositi flašicu stalno sa sobom
Probajte nositi flašicu stalno sa sobom i na kraju dana napišite koliko ste vode popili
Kako starite vaš organizam gubi sposobnost da čuva vodu, a osjećaj žeđi s godinama se smanjuje, što znači da lakše možete dehidrirati. Ako redovno pijete vodu možete spriječiti dehidraciju i posljedice koje ona donosi. Naime, stručnjaci kažu kako dehidracija dovodi do povećanja kiseline i toksina u tijelu što povećava broj bakterija u bubrezima i mjehuru, a to sve na kraju potiče upale i infekcije.
Također, nedostatak tekućine u tijelu može uzrokovati bol, ukočenost i nelagodu u zglobovima. Zbog toga je jako važno da redovno pijete vodu. Ako se ne možete sjetiti da redovno pijete vodu tokom dana, probajte nositi flašicu stalno sa sobom i na kraju dana napišite koliko ste vode popili.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE