Trojica Srebreničana žele pošteno suđenje: Može li državno pravosuđe preuzeti predmet Hasića, Husića i Harbaša

Trojica Srebreničana žele pošteno suđenje: Može li državno pravosuđe preuzeti predmet Hasića, Husića i Harbaša

Nedžad Hasić, Behaudin Husić i Ahmo Harbaš, Srebreničani koji 25 godina bježe od nepravde, u više medijskih istupa naglasili su da bi bez ikakvih problema odgovarali pred Sudom BiH, ali da pred sudove u RS neće ni mrtvi.

Poučeni iskustvom od prije 25 godina, kada su pod prisilom morali potpisati izjave o navodnom saznanju o ubistvu četvorice drvosječa Srba i kada su u ekspresnom suđenju dobili po 20 godina zatvora, kažu da ne bježe od sudova, nego od nepravde.

Okončati agoniju

S obzirom na kompleksnost situacije, pitanje je na koji način Sud BiH može preuzeti predmet i provesti suđenje za djela koja se Hasiću, Husiću i Harbašu stavljaju na teret.

Vlado Adamović, advokat i bivši sudija Suda BiH, za “Dnevni avaz” pojašnjava na koji način se ovaj predmet može prebaciti pod patronat Državnog tužilaštva, odnosno Suda BiH.

 Adamović: Period rata - Avaz, Dnevni avaz, avaz.baAdamović: Period rata

– Potrebno je da angažiraju advokata. Advokat ima pravo da razgovara s glavnim tužiocem Tužilaštva BiH, da objasni sve okolnosti i dogovori da predmet preuzme Tužilaštvo BiH. A može preuzeti, jer se radi o periodu rata. Tužilaštvo, kada i ako preuzme predmet, izdaje naredbu da se osumnjičeni jave njima. Tada je predmet pod patronatom Tužilaštva, gdje oni mogu slobodno doći. Sud utvrđuje jesu li sumnje osnovane ili ne. Sve je to zakonska procedura. Advokat može, dakle, tražiti da se predmet usmjeri prema Sudu BiH – navodi Adamović.

Edevit Hasić, brat Nedžada Hasića, kaže da je razgovarao s njim.

– Nedžad mi je ponovio stvari koje je i ranije govorio. Takvog su stava i ostali. Svu pravnu pomoć morali bismo mi finansirati, ali to nije bitno. Vrijeme je da ova agonija prođe i da ovo godina što im je ostalo provedu kao slobodni ljudi – dodaje Hasić.

Obećao pomoć

Dijelom je otkrio informaciju i da je prije nešto više od dvije decenije u jednom kafiću u Srebreniku čovjeku koji mu je obećao da će im pomoći dao 20.000 maraka.

– Tražio je taj novac s pričom da će pomoći. Nikada se više nije ni javio niti je došao. A nije mi ni novac vratio. Bila su još tri svjedoka. Bio je i jedan Srbin. Zna on o kome se radi. Prepoznat će se – tajnovit je Hasić.

Preživjeli torturu

U jednom ranijem medijskom istupu Ahmo Harbaš je rekao: „U zatvoru u Bijeljini su nas tukli.

Često su puštali i druge zatvorenike da nas udaraju. Dođe, recimo, vodnik, otključa ćeliju i ode. Onda uđu ovi i udaraju nas. Mi se, kao pilići, okupimo negdje u ćošku, jedan preko drugog. Ko bude na vrhu, prođe najgore.”

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE