U državnim institucijama oko 800 Bošnjaka manje od broja koji im pripada

Iz dostavljenih podataka očigledan je značajan debalans po pitanju zastupljenosti Bošnjaka u državnim institucijama, jer Bošnjaci imaju 783 zaposlenih manje od broja koji im prema zakonu pripada. Srba je na 423 pozicija više, Hrvata također više na 478 pozicija i Ostalih je na 118 pozicija manje.

Šemsudin Mehmedović (SDA) zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj sjednici tog doma iznio je podatke koje je dobio u odgovorima 71 institucije BiH od kojih je tražio da mu dostave podatke o brojčanoj i procentualnoj nacionalnoj zastupljenosti državnih/policijskih službenika i zaposlenika (Bošnjaka, Srba, Hrvata i Ostalih), kao i rukovodstva, rukovodećih državnih službenika i šefova unutrašnjih organizacionih jedinica.

Mehmedović je kazao da je iz odgovora koje je dobio u 71 državnoj instituciji ukupno zaposlenih 10.921, a od tog broja Bošnjaka je 4.689, Srba 3.785, Hrvata 2.164 i Ostalih 283.

-Iz dostavljenih podataka očigledan je značajan debalans po pitanju zastupljenosti Bošnjaka u državnim institucijama, jer Bošnjaci imaju 783 zaposlenih manje od broja koji im prema zakonu pripada. Srba je na 423 pozicija više, Hrvata također više na 478 pozicija i Ostalih je na 118 pozicija manje. Izraženo u procentima Hrvata je više za 28,4% nego što zakon propisuje, Srba je više za 12,6%, Ostalih je 29,6 % manje i Bošnjaka je manje za 14,3 % – naveo je Mehmedović.

Tokom rasprave o ovoj temi moglo se čuti kako je do ovog debalansa došlo zbog toga jer upravo Bošnjaci, odnosno SDA koja je godinama bila u valsti, nisu vodili računa o poštivanju zakona u tom segmentu.

Mehmedović je rekao da su još porazniji podaci za rukovodstvo, rukovodeće državne/policijske službenike i šefove unutrašnjih organizacionih jedinica.

-U organima uprave osigurava se odgovarajuća nacionalna zastupljenost državnih službenika i zaposlenika u skladu sa nacionalnom strukturom stanovništva, a prema posljednjem popisu stanovništva u Bosni i Hercegovini. Podsjećam vas da prema Popisu stanovništva iz 2013. godine, u Bosni i Hercegovini ima 50,11% Bošnjaka, 30,78% Srba, 15,43% Hrvata i 3,68% Ostalih. Smatram da se Predstavnički dom mora odrediti prema činjenici da se ne poštuju odredbe zakona Bosne i Hercegovine kojima je utvrđeno da je popis stanovništva iz 2013. godine osnov za nacionalnu zastupljenost zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine – naveo je Mehmedović.

Kazao je da Predstavnički dom do sada nije posvetio pażnju navedenom niti su mu Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i Agencija za državnu slużbu Bosne i Hercegovine dostavljali informacije o nacionalnoj zastupljenosti zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine.

S. DEGIRMENDŽIĆ/Fokus.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE