Umjesto reprezentacije BiH, na utrci RS: Biciklizam u raljama politike

Umjesto reprezentacije BiH, na utrci RS: Biciklizam u raljama politike

Reprezentacija Bosne i Hercegovine prvi put nakon 16 godina neće učestvovati na biciklističkoj utrci od Beograda do Banjaluke.

Umjesto njih, učestvovaće Republika Srpska Cycling Team, koji je na sajtu organizatora predstavljen sa “kombinovanom” zastavom BiH i RS. Biće sastavljen od tri takmičara iz Slovenije, te po jednog iz BiH, Grčke i Turske.

Radi se o takmičenju u okviru kojeg mogu da učestvuju profesionalni timovi, ali i reprezentacije. Prethodnih godina u ovoj trci su učestvovali i jedni i drugi.

Ove godine problem je nastao nakon što, kako tvrde u Biciklističkom savezu BiH (BiSa BiH), reprezentativci ove države nisu pozvani na trku. Za to krive organizatora, Biciklistički savez Republike Srpske, koji to demantuje.

Na trci koja se vozi od 19. do 22. aprila, učestvovaće 175 takmičara iz 25 timova.

Za organizaciju međunarodnih sportskih takmičenja, organizatoru je potrebna saglasnost Ministarstva civilnih poslova BiH i entitetskog nadležnog organa.

Iz Ministarstva nije odgovoreno na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) o tome da li i koliko su oni uključeni u organizaciju trke.

Ko najviše ispašta što neće učestvovati u trci?

“Postoje mladići koji kad se nađu na trkama, ne znaju za nacionalnost, vjeroispovijest, iz kog grada ko dolazi, nego su oni sjajni drugari. Oni ispaštaju zbog toga zato što mi ne možemo naći zajednički jezik, nemamo iste interesne sfere – neko se bavi biciklizmom iz ljubavi, a neko isključivo iz biznisa”. Ovako za RSE govori Goran Garača, predsjednik Biciklističkog kluba “Kozara” iz Prijedora na sjeverozapadu BiH.

Ističe da su svi problemi u bh. biciklizmu vezani za Vladimira Kuvalju, te da je trka Beograd – Banja Luka “privatni biznis jednog čovjeka”.

Vladimir Kuvalja je direktor trke Beograd – Banja Luka, kao i direktor Biciklističkog saveza RS.

“To da su oni protiv BiH ili protiv vozača iz BiH je samo prividna priča, jer da je tako onda bi bili protiv svih nacionalnosti i nacija koje voze na tim trkama, a na njima voze i muslimani, Hrvati, Srbi, Turci”, smatra Garača.

Prema njemu, pozadina svega je da se, kako kaže, “talasa”.

“Da se više bavimo pričom oko toga da je neko nekome nešto zabranio, da BiH nije dobrodošla zato što to neko iz RS ne da, i ta priča se provlači već godinama kroz medije”, izjavio je Garača.

Dodaje da on i većina drugih klubova u BiH želi da radi i razvija biciklizam u svojim gradovima “da samim tim budemo prepoznati u svijetu, te da na taj način animiramo mlade da se bave tim sportom”.

Sukob državnog i entitetskog saveza

Predsjednik Biciklističkog saveza BiH, Toni Zorić, ocjenjuje za RSE da je korijen problema u tome što su organizatori smatrali da će bh. savez pokušati rušiti trku, što kako on tvrdi “nije istina”.

Dodaje da je Međunarodna biciklistička federacija (UCI) tražila od njega da kaže da li će se događaj održati. Ističe da je Upravni odbor saveza odlučio da se trka održi, “ali pod uslovima koje je UCI odredio – himna, zastava, reprezentacija, kako i treba biti na jednom ovakvom događaju”.

“Vladimir Kuvalja radi na svoj način, tako da i ove godine nije želio da pozove reprezentaciju BiH, upravo zbog toga što negira državni savez”, rekao je Zorić.

Trzavice između dva saveza

Trzavice između ova dva saveza postoje već tri mjeseca, kada je Biciklistički savez RS donio odluku da preuzme nadležnosti u radu bh. Saveza.

Na taj korak, kako za RSE pojašnjava Vladimir Kuvalja, direktor Biciklističkog saveza RS, odlučili su se zbog toga što još nije formiran savez u drugom bh. entitetu, Federaciji BiH.

“Mi ćemo odlučivati na nivou BiH, ali u skladu šta je odlučila RS, šta je odlučila FBiH, sjedne se zajedno, napravi se dogovor, nema preglasavanja”, kazao je Kuvalja.

Dodao je da Toni Zorić sada ne obavlja funkciju predsjednika, o čemu je u januaru obaviješten i Olimpijski komitet i Ministarstvo civilnih poslova BiH.

On se poziva na Zakon o sportu BiH prema kojem se sportski savezi u BiH osnivaju “na osnovu odluka entitetskih sportskih saveza o dobrovoljnom udruživanju”.

Biciklistički savez BiH ne priznaje nadležnost Biciklističkog saveza RS. Kako je kazao Toni Zorić, predsjednik Biciklističkog saveza BiH, ovaj savez priznaje Međunarodna biciklistička federacija (UCI).

U međuvremenu, osnovan je Biciklistički savez Federacije BiH, i to 16. januara, saopšteno je na sajtu BiSa BiH.

“Mi čekamo da nas oni zovu pa da se dogovorimo oko svega”, rekao je Kuvalja za RSE.

On je naglasio da je podnesen zahtjev za održavanje vanredne skupštine bh. Saveza, kada bi trebalo da se dogodi “spajanje” saveza iz RS i FBiH pod okrilje državnog.

Šta kažu u Međunarodnoj biciklističkoj federaciji (UCI)?

Ove godine, trka će biti za jedan stepenik nižeg ranga, prema klasifikaciji UCI.

Zorić kaže da je UCI obećao poslati osobu koja će pratiti regularnost trke, “da vide da li će i iduće godine biti sporno održavanje tog događaja”.

Zbog trke Beograd – Banja Luka, David Lappartient, predsjednik UCI, pisao je predsjedniku bh. Saveza prošlog avgusta.

U mejlu se navodi da “postoji zabrinutost oko ovog događaja, zato što je iskorišten da šalje političke poruke”.

Između ostalog, UCI sugeriše da se ne koristi pjesma “Marš na Drinu” u vezi sa događajem, te da se ne objavljuju saopštenja koja povezuju događaj sa političkim pokretima.

Trka Beograd – Banja Luka se i dalje održava, ali UCI je, istovremeno, povukao registraciju za amatersku trku koja je trebalo da se održi prošlog juna u Istočnom Sarajevu.

Patrick Wilson, šef pravne službe UCI, poslao je u maju 2022. godine pismo Kuvalji kao organizatoru takmičenja, u kojem su ga obavijestili o tome.

Navode da su to učinili, jer određene finansijske obaveze nisu ispoštovane na Svjetskom prvenstvu u amaterskom biciklizmu u Palama godinu ranije, kao i da su imidžu UCI naštetile izjave vezane za učešće ruskih i bjeloruskih biciklista u takmičenjima na Balkanu. Nije navedeno o kojim se izjavama radi.

Sporne objave

Za UCI su sporne i objave na društvenim mrežama, kako se navodi, u korist ruske invazije na Ukrajinu. Nisu naveli koje su objave u pitanju.

Na svom ličnom Instagram profilu, Vladimir Kuvalja je, između ostalog, objavljivao fotografije sa ruskim ambasadorima u BiH i Srbiji, ruskim sportskim funkcionerima, te Aleksandrom Zaldostanovim “Hirurgom”, šefom “Noćnih vukova”, bajkera bliskih Vladimiru Putinu.

Nakon takmičenja u Palama 2021. godine, ruskoj takmičarki Marini Letajevi je puštena ruska himna na podijumu, iako je ruskim sportistima bilo zabranjeno takmičenje pod zastavom Rusije, kao i puštanje himne Rusije, zbog sumnji Svjetske antidoping agencije na sistemsko dopingovanje u ruskom sportu.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE