Val poskupljenja: Koliko koštaju kifle u RS, a koliko u FBiH?

Val poskupljenja: Koliko koštaju kifle u RS, a koliko u FBiH?

Kifla pola marke, teletina skoro 30, gorivo se približava psihološkoj granici od 3 KM. Ne trebamo čekati ekonomsku krizu izazvanu problemima u Ukrajini, mi živimo svoju, jasni građani. Oni koji upravljaju sistemom – političari, za sada na vrtoglavu, po nekima dvocifrenu inflaciju, gotovo nijemi. Bez konkretnih, efikasnih, zaštitnih mjera.

Mladi kupus i bataci, idealan su spoj, ali ih mnogi sve rjeđe kombinuju, jer je poskupila i piletina, zadnjih pola godina oko 50%. Na odjel teletine sjetno bace pogled radoznali prolaznici. Posebno se projuri pored telećeg buta, iako djeca vole šnicle. Od 26 čak i do 30 maraka, mnogo je i za mesare.

“To nemamo pričati, to niko ne može priuštiti, mi obični ljudi koji rade u firmama. Ja sam mesar 22 godine i teleći but sam u životu pojeo tri puta, da vam kažem iskreno”, kaže mesar Gordan Ćušljić.

Ako nemate za meso, a ne volite solo kupus ili grah, ostaju vam kifle.Zanimljivo, a da li i tačno… je u skupštini o cijenama struje i kifla, govorio premijer RS Radovan Višković.

“Bilo bi korektno da neko kaže, pošto je kod nas struja toliko i toliko, onda je kifla u Republici Srpskoj 20 pfeninga, a u Federaciji je zbog iste te električne energije 22 pfeninga”, kazao je Višković.

Metaforički, ili faktički rečeno, svejedno je netačno.

Obične, ili integralne kifle, puterice, zemičke ili makovnjače, ni u Sarajevu ni u Banjaluci nisu 20 pfeninga. Uglavnom se kreću oko pola marke, bez obzira na različite cijene struje u dva entiteta.

Jedan premijer o kiflama, drugi o ulju, na početku vala poskupljenja…

“Ako kupujete ulje, kupićete ga 37% manje. (37 % skuplje?)-Dakle, kupićete Manje litara 37%, umjesto 100, kupićete 63, evo”, kazao je nedavno Fadil Novalić, premijer FBiH.

Šta je sa robnim rezervama?

Ni jedan ni drugi se nisu proslavili ekonomskim zaštitnim mjerama protiv poskupljenja, kažu ekonomsiti.

“Da je pameti, imali bismo strateške rezerve, koje bismo finansirali iz budžeta, koje bi uvijek bile raspoložive i zanavljale se kako dospijeva žetva”, smatra Zoran Pavlović, ekonomista.

Ni strateške, nikakve Robne rezerve nema Republika Srpska. Ima – u stečaju.

“Mi da smo imali dobre Robne rezerve, da ih nismo odveli u stečaj, da nemamo valutni odbor, da smo ušli u EU, mogli bi konkurisati za njihove fondove pomoći. Od toga očigledno nema ništa. Političarima je jasno da je veliki pritisak javnosti i da se od njih očekuje da nešto urade”, kazoa je Siniša Vukelić, ekonomista.

A mogu, dodaje Vukelić smanjiti ili ukinuti PDV na osnovne namirnice, pojačati kontrole nesavjesnih trgovaca, ograničiti marže na gorivo. Drugi pak pominju nepohodnost suspenzije akciza na naftu. Ta mjera oročena na tri mjeseca bi vjeruje se spriječila da litra goriva ode na tri marke.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE