Važna akvizicija u bankarskoj industriji: Raiffeisen dobio bitku za Addiko, šta to znači za BiH?

Važna akvizicija u bankarskoj industriji: Raiffeisen dobio bitku za Addiko, šta to znači za BiH?

Raiffeisen Bank International (RBI) saopćila je da je do isteka roka za prihvatanje ponude zaprimila prihvate za 56,16 posto dionica Addiko banke, čime je praktično osigurala uspjeh svoje ponude za preuzimanje. Ponuda je iznosila 26,50 eura po dionici.

U saopćenju za javnost iz Raiffeisen Bank International naveli su da su premašili minimalni prag od 55 posto svih dionica.

„RBI ovim putem objavljuje da je, zaključno s 29. julom 2026. godine u 17.00 sati, zaprimio izjave o prihvatanju koje se odnose na ukupno 10.831.435 dionica Addiko banke. To odgovara udjelu od 56,16 posto svih dionica Addiko banke obuhvaćenih ponudom. Time je premašen minimalni prag prihvatanja od više od 55 posto svih dionica Addiko banke obuhvaćenih ponudom.

To uključuje 1.878.167 dionica Addiko banke u vlasništvu kompanije Alta Group d.o.o., što odgovara udjelu od 9,63 posto u ukupnom broju izdatih dionica Addiko banke.

Rok za prihvatanje ponude istekao je 29. jula 2026. godine u 17.00 sati. Zakonsko pravo na povlačenje izjave o prihvatanju za navedena prihvatanja isteklo je 23. jula u 17.00 sati. Iz tehničkih razloga, RBI može naknadno zaprimiti izjave o prihvatanju i/ili povlačenju koje su podnesene prije navedenog roka“, saopćeno je iz Raiffeisen Bank International.

Da je ponuda RBI-ja imala podršku i unutar same Addiko banke pokazuje činjenica da su četiri člana Uprave i jedan član Nadzornog odbora deponovali svoje dionice.

Među njima je i član Uprave zadužen za upravljanje rizicima Tadej Krašovec, koji je u okviru ponude ponudio na prodaju 11.771 dionicu po cijeni od 26,50 eura, ukupne vrijednosti 311.931 euro.

Nakon okončanja preostalih regulatornih i administrativnih procedura, ovo će značiti i promjene na bankarskom tržištu balkanske regije. Prema ponudi Raiffeisen Bank International, banka bi zadržala vlasništvo nad Addiko bankama u Sloveniji i Hrvatskoj.

S druge strane, vlasništvo nad Addiko bankama u Banjoj Luci, Sarajevu i Podgorici pripalo bi kompaniji Alta Group, koju vodi srbijanski biznismen Davor Macura. U praksi to znači da bi Addiko banka u Bosni i Hercegovini dobila vlasnika koji nije velika međunarodna bankarska grupacija, već regionalni investicijski holding Alta Group.

Takva struktura bila je sastavni dio ponude kako bi se odgovorilo regulatornim zahtjevima i osigurala prihvatljivost transakcije na pojedinim tržištima, javlja avaz.ba.

RBI je ovom ponudom praktično nadjačao konkurentski pokušaj slovenačke NLB banke da preuzme kontrolu nad Addiko bankom, iako je NLB nudila gotovo 37 eura po dionici.

Konačne službene rezultate ponude RBI će objaviti naknadno, nakon obrade eventualnih prihvata ili povlačenja koji su dostavljeni prije isteka roka.

Komentarišite članak:
Pročitano ukupno 40 puta, 40 pregleda danas
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS