NA KORAK DO BRAZILA: Velika pobjeda Bosne i Hercegovine u Slovačkoj

BIH3Uzvratni susret, revanš utakmica, kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu između Slovačke i Bosne i Hercegovine igrana je noćas u Žilini.

Veoma bitan susret za našu reprezentaciju počeo je jako dobrom igrom Zmajeva, ali ona je trajala nepunih 10-ak minuta. Ista situacija kao i u Zenici, počeli smo dobro, ali uskoro sve šanse padaju u vodu i Slovaci se pokazuju superiorniji  u svakom segmentu.

Da li nam ponestaje sreće, upitno je. Velika “rupa” u odbrani naših Zmajeva postojala je od prvog minuta, a Slovaci su uporno, preko Nemeca prodirali na lijevoj strani, te krojili velike šanse. Zabili su jedan gol koji nije važio, jer je bio iz offside-a. Međutim, oni nisu odustajali, te su i dalje kontrama ozbiljno narušili našu mogućnost osvajanja tri boda u gostima.

Utakmica se nastavila istim tempom. Naši nogometaši kao da su imali sigurnu pobjedu, pa su loptu “čuvali” u zadnjoj liniji, a kada bi napadali činilo se da nemaju sreće. Međutim, sreće i to jako mnogo su imali Slovaci koji u 42. minutu uspijevaju da dođu do svog vodstva na revanš susretu.

Nakon što je sudija obilježio početak drugog dijela susreta Slovačka je odmah zabilježila novu priliku, ali je lopta pogodila stativu. Bosna i Hercegovina je nastavila sa svojom igrom iz prvog dijela, ali Mucha i dalje miran na golu i jednako dobro brani.

Svi igrači Slovačke povukli su se u odbranu, jer su zadovoljni sa 1:0, a BiH je pokušavala napraviti priliku za gol, ali nije išlo. Do 64. minuta naši Zmajevi su imali osam neiskorištenih kornera.

Šest minuta kasnije, napokon, Zmajevi preko Bičakčića stižu do izjednačenja. Cijela Žilina se orila “Volim te Bosno!”. Ovo je veliki korak, Bosna i Hercegovina je “otvorila” susret, te šanse da rasterećeno nastavimo kvalifikacije.

Bosni je svanulo – Sušić je uradio izmjenu, Misimović – Hajrović. Hajrović je u prvoj minuti svoje igre postigao novi gol i Bosnu i Hercegovinu doveo u vodstvo. Igra se automatski pooštrila, te su sijevali kartoni na obe strane.

Bosna i Hercegovina je nastavila da napada i ostatak utakmice, te se odlično branila. Nakon tri minute sudijske nadoknade Bosna i Hercegovina ima razloga slaviti. Nakon poraza u Zenici, Zmajevi su obradovali naciju pobjedom u gostima protiv Slovaka i u Bosnu i Hercegovinu nam nose tri boda.

Bravo Bosna, bravo Hercegovina, bravo Zmajevi, bravo navijači! Na granici smo Brazila.