Verstappen pobjednik Velike nagrade Meksika: Oborio je svoj prošlogodišnji rekord

Aktuelni svjetski prvak Nizozemac Maks Ferstapen (Max Verstappen) u Red Bullu pobjednik je Velike nagrade Meksika, 19. utrke Svjetskog prvenstva Formule 1. Nizozemcu, koji je već ranije osigurao odbranu naslova, bila je to rekordna 16. pobjeda u jednoj sezoni te 51. u karijeri. Ove sezone samo tri utrke nije dobio, VN Saudijske Arabije i VN Azerbajdžana dobio je njegov ekipni kolega Meksikanac Serhio Perez (Sergio), dok je u Singapuru slavio Španac Karlos Sainc (Carlos Sainz Jr.) u Ferrariju.

VN Meksika obilježila su tri detalja – odustajanje domaćeg pilota Serhija Pereza nakon sudara već u prvom zavoju, težak udes Danca Kevina Magnusena (Magnussen) u 34. krugu nakon čega je izvješena crvena zastava, no srećom sve je prošlo bez težih posljedica te posjeta od čak 400.639 gledatelja na stazu Autodromo Hermanos Rodriguez tokom vikenda.

Ferstapen je na koncu pobijedio s 13.8 sekundi ispred Britanca Luisa Hamiltona (Lewis) u Mercedesu koji je startao kao šesti, dok je Monegažanin Šarl Lekler (Charles Leclerc) u Ferrariju bio treći s 23.1 sekunde zaostatka. Njegov ekipni kolega Španac Karlos Sainc bio je četvrti.

Ferstapen: Imam osjećaj da letimo

– Imam osjećaj da letimo – rekao je 26-godišnji Nizozemac nakon utrke.

– Publika je bila nevjerovatna, bilo je nevjerovatno. Proživljavamo nevjerovatnu sezonu, ritam automobila je bio jako, jako dobar. Pokušali smo napraviti drugačiju strategiju od svih ostalih, ali zahvaljujući crvenoj zastavi to nismo mogli pokazati – poručio je svjetski prvak.

Publici je zahvalio i Hamilton.

– Veliko hvala ovoj nevjerovatnoj publici, volim doći u ovaj grad. Ovo je sjajan rezultat s obzirom na to da smo startali šesti, bilo je to teških nekoliko sedmica i vratiti se u odnosu na prošli sedmicu, bravo za ekipu – poručio je Britanac.

Lekler je imao najbolju startnu poziciju, a na koncu je završio treći. Monegažanin se nakon utrke osvrnuo na sudar u prvom krugu.

– Nisam imao kamo, bio sam između dva Red Bulla i nažalost, dotaknuo sam Čeka, ali nisam imao kamo. To je život, naravno da sam razočaran, ali nisam to napravio namjerno. Mercedes je jednostavno bio bolji danas, takav je život – izjavio je vozač Ferrarija.

Perez morao odustati nakon prvog kruga

Ferstapen je sjajno startao probivši se na prvo mjesto između dva Ferrarija. Međutim, već u prvom zavoju je došlo do sudara između Meksikanca Pereza i Leklera. Perez je pokušao zaobići Ferrari, ali su im se točkovi dodirnuli, Red Bull je izletio sa staze uz oštećenje na podnici.

Perezova domaća utrka tako je završila gotovo prije nego što je i počela. Meksikanac je vratio svoj bolid u boks i dugo ostao u njemu prije nego što je izašao, frustrirano udarajući po volanu. Ferstapen je tako bez puno izazova preuzeo vodstvo, a Lekler je unatoč dodiru s Perezom zadržao drugo mjesto, ali je i oštetio bočni dio prednjeg krila.

U 33. krugu u zavoju osam izletio je Danac Kevin Magnusen pogodivši zaštitnu ogradu. Danac je izgubio kontrolu nad bolidom Haasa nakon što mu se slomila suspenzija na bolidu nakon čega je izvješena crvena zastava kako bi redari mogli popraviti zaštitnu ogradu. Ferstapen je odradio savršen restart utrke. Brzo se odmaknuo suparnicima odbranivši prednost do kraja utrke.

Tri utrke prije kraja SP-a Ferstapen vodi s 491 bodom, Perez je drugi s 240 bodova, dok je Hamilton treći s 20 bodova manje. U poretku konstruktora vodi Red Bull sa 731 bodom, Mercedes na drugoj poziciji ima 363, a treći je Ferrari s 322 boda. Iduća utrka je VN Sao Paula 5. novembra.