U prvoj utakmici 2.kola grupe D, Urugvaj je savladao Englesku sa 2:1. Sa ovim porazom Englezi se nalaze pred ispadanjem.

Urugvajci su dugo vodili, ali je Engleze je u život vratio Rooney, a onda je na scenu stupio jedan od najboljih napadača na svijetu, Luis Suarez. Nije igrao protiv Kostarike, bio je upitan za večerašnji susret, ali jesmogao snage i zabio dva gola.

Počelo je slobodnjakom Rooneyja, ali je lopta prohujala preko gola. Lopta je preletila i gol Harta pet minuta kasnije kada je šutirao Rodriguez. Većih uzbuđenja nije bilo do finiša prvog dijela. Igrala se 39.minuta kada je Urugvaj poveo. Bila je to sjajna akcija, koju je na kraju zaključio Luis Suarez. Pronašao ga je fantastično Cavani, a onda je napadač Liverpoola majstorski zabio Englezima. Dvije minute kasnije udarac Sturridgea je zaustavio Muslera.

Urugvajci su sjajno krenuli i u nastavku. Prvo je Suarez lukavo pokušao iz kornera, ali je Hart odbranio. U 53.minuti u velikoj šansi Cavani, izašao je sam pred Harta na pet metara, gađao je dalji ugao, ali je promašio. Samo minut kasnije revanširao mu se Rooney. Napadač Gordi Albiona je također bio ispred golamana, ali je Muslera i ovaj put izašao kao pobjednik. Ipak, Muslera je morao vaditi loptu u 75.minuti. Johnson je sjajno prošao, odbrana Urugvaja je bila spora, lopta je došla do Rooneyja koji je pospremio loptu u mrežu. Do kraja su Englezi bili opasniji. U 78.minuti Muslare je odbranio udarac Sturridgea.

U 85.minuti ponovo na scenu stupa Luis Suarez. Sjajno je pratio akciju, a na kraju zakucao loptu u mrežu Joe Harta za konačnih 2:1.

Urugvaj – Engleska 2:1
Stadion u Sao Paulu. Strijelci: 1:0 Suarez (39), 1:1 Rooney (75), 2:1 Suarez (85)