VJEROVALI ILI NE! Svekrva donese žvaku da DNK testom utvrde da li je snaha „švrljala“! 

VJEROVALI ILI NE! Svekrva donese žvaku da DNK testom utvrde da li je snaha „švrljala“! 

Na adresu DNK laboratorije zavoda za Sudsku medicinu Republike Srpske godišnje u prosjeku stigne do 80 zahtjeva za utvrđivanje očinstva.

U 25 do 30 odsto slučajeva ispostavi se da testirani muškarac – nije biološki otac djeteta!

Tu su sumnjičave svekrve ubijeđene da je snajka „švrljala” i podmetnula „kukavičje jaje“, preljubnici koji žele da lažiraju reziltat DNK testa da spasu vlastitu kožu, ili pak starci od 90 i kusur godina koji ne žele otići u grob, a da sa sigurnošću ne znaju porijeklo svojih potomaka!

Ovo su za aloonline.ba potvrdili direktor Zavoda za Sudsku medicinu RS dr Željko Karan i šef DNK laboratorije i analitičar u Zavodu Zoran Obradović.

FOTO: Aloonline.ba

Ispričali su gotovo nevjerovatne priče o zahtjevima za utvrđivanje očinstva!

NEMA U KUĆU, AKO DIJETE NIJE MOJE!

Imali su slučaj u kojem je suprug sumnjao u očinstvo trećeg djeteta, dok je za prva dva bio siguran da su njegovi. U toku trudnoće ženi ništa nije spominjao, ali je nakon porođaja odmah otišao u Zavod da se raspita o DNK testu.

Jedna trećina zahtjeva za DNK analizu je po rješenjima nadležnih sudova, a druge dvije trećine čine privatni slučajevi.

Cijena jednog DNK testa po osobi, kada su čisti uzorci, je 250 KM.

– Drugačija je cijena i procedura kada dobijamo forenzičke uzorke. Dakle, za majku, dijete i pretpostavljenog biološkog oca sve košta 750 KM. U tu cijenu je uračunat i vještak koji je dostupan zbog dolaska na sud i obrazlaganja nalaza – zaključio je za aloonline.ba Obradović.

Čovjeka su, kako kaže Karan, „škakljive“ poruke u ženinom telefonu podstakne na sumnju.

– Nakon rezultata analize, ispostavilo se da je bio u pravu. Beba nije bila njegova – kazao je Karan.

Suprug je insistirao da na analizu dođe biološki otac, kako bi se utvrdilo očinstvo, a taj navodni otac stručnjake je molio da lažiraju test jer bi mu istina mogla unišiti brak!

– Naravno, analiza je pokazala da je on biološki otac. Poslije sudskog postupka, muž je prihvatio dijete i nije se razveo od žene, samo je insistirao na alimentaciji – navodi Karan.

OČINSTVO UTVRĐENO NAKON SMRTI!

Tokom obavljanja posla, u Zavodu se rutinski uzimaju i uzorci podobni za trajno arhiviranje zbog eventualnih budućih DNK analiza. Tako su uzorci sa obdukcije momka koji je preminuo u saobraćajnoj nesreći, pomogli da se nakon njegove smrti posmortalno utvrdi očinstvo.

– Nakon izvjesnog vremena, u Zavod su došli njegovi roditelji sa tvrdnjom da im je poslije pogibije sina na vrata pokucala vidljivo trudna djevojka i rekla da u stomaku nosi dijete njihovog sina, te da će uskoro postati baka i deda. Oni joj tada nisu vjerovali pa su je otjerali- započinje novu priču naš sagovornik.

Navodi da su poslije bebinog rođena, ipak odlučili da urade test.

Nakon DNK uzorka njihovog mrtvog sina i bebe, zaista se potvrdilo da je dijete njegovo!

AMNIOCENTEZA I „ĆERANJE OČINSTVA“

– Mi nismo stanovišta da treba raditi amniocenteza da bi se uzeo uzorak za DNK test, jer je to rizična procedura. Ona se radi kad se sumnja na genetske malformacije, a ne kada neko želi da je uradi samo da bi provjerio da li je dijete njegovo, jer ako nije, može natjerati ženu da uradi abortus. Neka ide trudnoća, neka se rodi dijete pa onda „ćerajte“ očinstvo. To je naša sugestija – istakao je Karan za aloonline.ba.

ČIČA ĆUTAO 95 GODINA, PA DOŠAO PO ISTINU

U Zavodu kažu da nikada neće zaboraviti slučaj kada su na njihova vrata pokucali starac od oko 95 godina i baka od 70 i kusur. Starac je sumnjao u očinstvo, pa je „uhvatio kćerku za ruku“ da provjere srodstvo prije nego što „okonča život“.

– Začuđeni pitamo u čemu je stvar, on kaže da neće da umre, a da nije siguran u to. Na kraju se ispostavilo da on jeste otac – priča Karan.

Dodaje kako je poslije saznanja čiča rekao:„Volio sam ja žensko, ali skup je to sport.“

– Eto, imamo i takvih slučajeva. Poslije decenija braka, supružnici se posvađaju u starosti i žena kaže mužu da to nije njegovo dijete. U takvim slučajevima se uvijek do sada potvrđivalo da ispitani ipak jesu očevi djece – navodi Karan.

PODMETANJE BRATA ZA LAŽIRANJE TESTA

Nerijetki su slučajevi „bezmajčinskog očinstva“. Tate u Zavod dovedu djecu bez majke, ali se majka navodno potpisala da pristaje.

– Mi ne znamo čije je otac dijete doveo, da li svoje ili komšijsko. U takvim slučajevima, ako rezultat testa pokaže da testirani nije biološki otac, fotografišemo i njega i dijete i to sve ide u dokumentaciju. Ako je neko „podvalio“ tuđe dijete, krivično će odgovarati – navodi Obradović.

FOTO: Ilustracija

Prisjetio se slučaja u Orašju gdje je čovjek podmetnuo svog brata kako bi se pokazalo da on nije otac djeteta. 

– Njih dvojica su dosta slični i ispitanik je na testiranje donio ličnu kartu svog brata. Protiv njih se sada vodi krivični postupak – kazao je Obradović.

SUMNJIČAVE SVEKRVE I „ŽVAKIN“ TATA

Česti gosti u Zavodu su svekrve ubijeđenje da je snajka „švrljala“, te da je dijete „podmetnula“ njihovoj porodici.

– Donose svašta za vještačenje, ali najčešće je to kosa ili žvakaća guma koju je koristilo dijete…U takvim slučajevima, kolega nikada neće napisati u rezultatu da određena osoba jeste ili nije otac tog djeteta. Mi ne znamo čija je to žvaka! Mi nju fotografišemo i onda ide u proceduru, nema imena i prezimena. Osoba x jeste ili nije „žvakin“ tata. Na nama je da se zaštitimo od smisalica. U prilog nam ide lična karta, svojeručni potpis, fotografisanje itd. Oni mogu pokušati „nadmudriti“ sistem, a naše je da ne dozvolimo podvalu – naglašava Obradović.

Aloonline

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE