Wawrinka nakon epske borbe pobijedio Đokovića

wawrinkaŠvicarski teniser Stanislas Wawrinka priredio je najveće iznenađenje na Australian Openu eliminisavši branioca trofeja Novaka Đokovića u četvrtfinalu prvog Grand slama sezone.

Duel Novaka Đokovića i Stanislasa Wawrinke u četvrtfinalu Australian opena opravdao je očekivanja. Treći put uzastopno na Grand slam turniru odigrali su uzbudljiv i maratonski meč, a na kraju je za razliku od prethodnih okršaja slavio Švicarac sa 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7, ostvarivši plasman u polufinale turnira u Melburnu, u kom će se sastati sa Tomašom Berdychom.

Đoković je na impresivan način ušao u meč, pobijedivši prvi gem za nepuni minut, nakon čega je uzvratio Wawrinka. Uslijedile su greške na obje strane, igralo se gem za gem dok Đoković nije napravio brejk za 4:2. Kasnije ga je potvrdio, a onda novim brejkom i došao do prvog seta, koji je završen nakon 32 minuta igre. Djelovalo je da se Đoković neće mučiti protiv Švicarca kao na ranijim mečevima, ali se Wawrinka probudio, i u trećem gemu nastavka prvi put došao do dvije prilike za brejk. Nije ih iskoristio, što je nadoknadio u sedmom gemu za 4:3.

Nakon toga je održao servis za izjednačenje u setovima. Đoković je dobro ušao u treći set vodstvom od 40:0, Wawrinka je vezao dva poena, ali je njegov nalet odbijen. Nakon toga, uslijedio je potpuni pad drugog tenisera svijeta, pa je Wawerinka koristio i njegove greške kako bi vezao pet gemova, što je bilo dovoljno za preokret i vodstvo od 2:1 u setovima. Mučio se Đoković da prekine crnu seriju i povede u borbi za peti set, a strpljenje je bilo njegov ključ u nastavku.

Uz duge razmjene udaraca u neizvjesnosti igralo se do 2:2, nakon čega je Đoković poveo ostavivši Wawrinku bez poena. Odolijevao je napadima u kojima je Đoković tražio šansu za brejk, sve do osmog gema. Tada je Novak poveo sa 5:3, iako je njegov protivnik vodio sa 40:0. Vezao je četiri poena i do gema došao nevjerovatnim forhendom iz defanzive, nakon čega nije mogao obuzdati emocije. Servirao je zatim za izjednačenje, ali se doveo u nezavidnu situaciju. Poklonio je Wawrinki šansu za ribrejk, ali je ispravio grešku, asom je poništio prednost protivnika i odveo borbu za polufinale u peti set.

Wawrinka je prvi servirao tek u odlučujućem setu, a prvi put na meču je i došao do gema sa “nulom”, poslavši poruku starom rivalu da će se žestoko boriti do samog kraja. Novak je zatim izjednačio, a onda griješio, bacao reket, ali i došao do brejka za 2:1. Nije ga potvrdio, odmah je u igru vratio Wawrinku, koji je iskoristio to da nakon ribrejka opet povede.

Nastavila se napeta i epska borba uz servis kao oslonac, pa se otišlo na 3:3. U borbi nerava koja je uslijedila, bolje se snašao Švicarac. Vezao je dva asa i opet poveo, ali nije imao rješenje za servis Đokovića. Na 5:5 i 40:15 za Wawrinku, kiša se pobrinula da maraton još potraje. Nakon kraćeg prekida, Švicarac je još jednom odservirao as, pa je Đoković drugi put morao servirati za ostanak u meču. Nije izdržao u 16. gemu, kada je servirao. Wawrinka je iskoristio prvu meč loptu i otišao u polufinale.