Zašto bi FBiH vrlo lako mogla izgubiti spor sa Mađarima težak 41 miliona KM

Zašto bi FBiH vrlo lako mogla izgubiti spor sa Mađarima težak 41 miliona KM
Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL

Iako je mađarski transporter gasa FGSZ još u septembru 2021. pokrenuo tužbu protiv BH Gasa, Energoinvesta i Vlade FBiH od 21 miliona dolara (21.125.000 dolara) odnosno 41.418.182 KM zbog jednostranog raskida ugovora, prema navodima iz izvještaja federalnih revizora za Energoinvest, ništa još nije učinjeno u cilju priprema za ovaj arbitražni spor!

Piše: A. DUČIĆ/Fokus.ba

Naime, mađarski FGSZ pokrenuo je arbitražni spor jer je Federacija BiH odnosno Vlada FBiH lani dala saglasnost Energoinvestu da nabavlja ruski plin od kompanije Gazprom preko “Turskog toka”, a ne kao do sada preko Mađarske, no istovremeno je ostao na snazi i ugovor sa FGSZ o nabavci ruskog gasa preko Mađarske. Energoinvest je tako jednostrano raskinuo ugovor s dobavljačem FGSZ.

Prethodno je zaključcima Vlade FBiH Energoinvest preuzeo sve poslove BH Gasa, pa tako BH Gas od 1. 7. 2021. godine ne obavlja poslove snabdjevača, nego poslove operatora transportnog sistema za snabdjevača.

Vlada FBiH je 11. novembra 2021. godine donijela zaključak kojim nalaže Energoinvestu i „BH Gasu“ da, u svrhu zaštite, obje kompanije dodatno međusobno usuglase odnose u vezi eventualnog raskida dugoročnog ugovora o transportu gasa sa mađarskim transporterom FGSZ i zastupaju interes Vlade Federacije BiH kao treće tužene.

Zaključkom su zaduženi i da izaberu advokatsku kuću i arbitra koji će zastupati interese Vlade Federacije BiH, te shodno tome da snose troškove zastupanja koji eventualno budu nastali u arbitražnom postupku. No, revizori su ustanovili da Energoinvest po ovom postupku nije izvršilo rezerviranja, niti je obavilo potencijalne obveze. Tako se vrlo lako može desiti da Federacija izgubi ovaj spor od 41 miliona KM!

Tu se, međutim, ne završava priča. Revizori su utvrdili da Energoinvest ima zaključen dugogodišnji ugovor (od 1997. godine) za uvoz gasa sa Gazpromom (Ruska Federacija). Aneksima tog ugovora korigiraju se postavljeni uvjeti i cijena.

Tako su za isporuke prirodnog gasa do 1. 10. 2021. godine zaključili Aneks 85. ugovora, kojim je utvrđeno da će se isporuke prirodnog gasa realizirati na sljedeći način: za period januar-mart 2021. godine na alternativnoj točki isporuke (Bereg – na izlazu iz ukrajinskog gasnog transportnog sistema), a od 1. 4. 2021. godine u mjestu isporuke Zvornik. Promjenu tačke isporuke utvrdio je isporučilac prirodnog plina Gazprom Export LLC.

– Ovaj Aneks 85. ugovora sa Gazprom Exportom narušio je odnose između „BH Gasa“ i Energoinvesta s obzirom na to da su iz „BH Gasa“ insistirali na uvozu gasa preko Mađarske, jer imaju zaključen važeći ugovor do 2023. godine, a raskid ugovora može uzrokovati dospijeće ugovorenih penala za 2021. godinu Energoinvest je u više navrata upozoravao „BH Gas“ da su oni snabdjevači i da će oni obavijestiti transportere u Mađarskoj i Srbiji o snabdijevanju preko Turskog toka, te da se odlukom ruskog isporučioca dalje neće realizirati ugovori s njima. Također, upozorili su „BH Gas“ da dalje ne plaća avanse za transport gasa preko Mađarske i Srbije, jer se transport neće realizirati. O svemu su informirali i Vladu FBiH – ističu revizori.

Ali, BH Gas“ je nastavio evidentirati profakture i fakture mađarskog i srbijanskog transportera zaključno sa avgustom 2021. godine (do smjene Uprave „BH Gasa“), iako se transport nije vršio preko Mađarske. Srbijanski transporter je izvršio povrat avansno uplaćenih sredstava, dok su prema mađarskom transporteru izvršene avansne uplate u ukupnom iznosu od 2.243.896 KM (1.335.901 USD), a ukupno je iskazano avansnih faktura (IV – VIII) 1.215.987 USD ili cca 2.042.479 KM, što znači da je na avansima iskazana pretplata od 201.417 KM (31. 10. 2021. godine).

Nadalje, sporazumom sa Energoinvestom BH Gas se obavezao da će raskinuti postojeće ugovore sa kupcima, a Energoinvest da će platiti naknadu za transport prirodnog gasa u valuti plaćanja od ispostavljanja fakture. Energoinvest se obvezao da će naknadu za transport prirodnog gasa platiti u roku od 20 dana od dana ispostavljenog računa.

Revizori su, pak, izvršenim uvidom u obveze prema dobavljačima utvrdili da nije izmirivao obveze u utvrđenim rokovima, jer je ispostavljeno pet računa za razdoblje juli – oktobar u ukupnom iznosu od 3.693.598 KM, a samo je izmiren račun za juli (234.090 KM), tako da obveze na 31. 12. 2021. godine iznose 3.459.344 KM.

Dodatno, revizori su ustanovili da Energoinvest nakon što je preuzeo sve poslove od „BH Gasa“ d.o.o. Sarajevo vezane za snabdijevanje prirodnim gasom u Federaciji BiH nije pribavio mišljenje Agencije za javne nabave o primjeni Zakona o javnim nabavama.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE