Zašto evropski timovi u širokom luku zaobilaze Premijer ligu BiH?

Zašto evropski timovi u širokom luku zaobilaze Premijer ligu BiH?

Zimska fudbalska pijaca u skoro svim ozbiljnijim evropskim ligama je zatvorena.

Klubovi iz Premijer lige BiH ponovo su većinu “robe sa svog štanda” morali “uskladištiti” jer drugog izbora nije bilo.

Cijene jesu niske, ali nedostajalo je zainteresiranih kupaca. Ne zbog prisutne inflacije, niti ekonomske krize uzrokovane pandemijom koronavirusa, nego očito zbog nedostatka kvalitete. “Roba” iz BiH nije spremna za evropsko tržište.

“Roba” su u ovom slučaju fudbaleri. Prodajom se mogu pohvaliti jedino Sarajevo, Sloboda i Velež.

Sarajevo je uspjelo prodati Numana Kurdića i Selmira Pidru. Kurdić će karijeru nastaviti u belgijskom drugoligašu RWD Molenbeeku, a Pidro je postao prvi igrač iz Premijer lige BiH koji ide u MLS. Potpisao je za St. Louis City, a novom klubu pridružit će se naredne sezone. Finansijski detalji ovih poslova nisu saopćeni. Transfermarkt.de procjenjuje da je prodajom Kurdića Sarajevo inkasiralo 150.000 eura, a od transfera Pidre duplo više – 300.000 eura.

ČITAJ JOŠ:  Premijer liga dobiva svog "pomoćnika“, napokon smo transparentni: VAR stiže u Premijer ligu

Sredinu je ove zime promijenio i dugogodišnji kapiten Slobode Amar Beganović. On se na vjernost aktuelnom prvaku Slovenije, ekipi Mure, obavezao šest mjeseci prije isteka ugovora sa Slobodom. Tuzlaci su prodajom zaradili 75.000 eura. Tako tvrdi portal Transfermarkt.de.

Iznenada se novac slio i u kasu Veleža. Mladi napadač Dženit Hajdarević posljednjeg dana prijelaznog roka potpisao je za Angers. Konačno transfer iz BiH u “lige petice”. Hajdarević će svoju šansu za nastup na najvećoj sceni tražiti prvo kroz juniore francuskog kluba. Navodno će Rođeni od transfera dobiti pola miliona maraka.

ČITAJ JOŠ:  Premijer liga dobiva svog "pomoćnika“, napokon smo transparentni: VAR stiže u Premijer ligu

I to je sve. Klubovi koji su izašli na pijacu, ali i oni koji nisu, morat će tražiti druge izvore finansiranja. A mnogi jedva sastavljaju kraj s krajem. Nije ni čudo kada su ozbiljniji poslovi iz Premijer lige prava rijetkost.

Gojko Cimirot je u sezoni 2015/16. iz Sarajeva prešao u PAOK za 1,3 miliona eura, a Said Husejinović u sezoni 2008/09 iz Slobode u Werder za 900.000 eura. To su rekordni transferi za bh. klubove.

Željo je u sezoni 2008/09. prodao Semia Štilića u Lech za 600.000 eura, a po 500.000 eura Plavi su dobili odlaskom Riada Bajića i Amira Hadžiahmetovića u Tursku.

ČITAJ JOŠ:  Premijer liga dobiva svog "pomoćnika“, napokon smo transparentni: VAR stiže u Premijer ligu

Sarajavo je prošle godine prodajom Vladana Kovačevića u poljski Rakov zaradilo 500.000 eura, a po 300.000 eura dobili su prodajom Amara Rahmanovića (Turska) i Benjamina Tatara (Saudijska Arabija).

Poslije prodaje Husejinovića, najbolji posao koji je napravila Sloboda jeste onaj sa Salzburgom u koji je za 450.000 eura otišao Darko Todorović.

Marijan Ćavar je početkom 2018. godine prešao iz Zrinjskog u Frankfurt u transferu vrijednom 400.000 eura.

Premijerligaši, ukoliko žele živjeti od transfera, morat će u budućnosti poraditi na mnogim stvarima. Prije svega na infrastrukturi, razvoju mladih fudbalera, a zajedno sa Fudbalskim savezom BiH i na marketingu jer u stanju kakvom jeste liga je van granica BiH rijetko kome interesantna. Od lovaca na talente do klubova.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica