Zašto najava Tužilaštva BiH da će ‘analizirati’ Dodikov bal vampira vrijeđa inteligenciju

Zašto najava Tužilaštva BiH da će ‘analizirati’ Dodikov bal vampira vrijeđa inteligenciju

Nakon što je Milorad Dodik skupio šatore, čime je završena još jedna barbarska parada povodom godišnjice početka klanja i genocida, sve oči uprte su u pravosudne organe BiH.

Iako je faktički Tužilastvo BiH trebalo spriječiti proslavu tzv. dana RS jer je neustavna, jučer su iz ove institucije najavili da će slučaj “analizirati”.

“Tužiteljstvo BiH i partnerske agencije za provedbu zakona prate sva dešavanja koja mogu imati elemente kaznenih djela iz nedležnosti Tužilaštva BiH. Tužilaštvo BiH će se u narednom periodu, nakon analiziranja dostavljenih prijava i konsultiranja sa partnerskim institucijama, kao i Ustavnim sudom BiH, moći odrediti o daljim aktivnostima”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

Koliko je ovo zapravo besmisleno?

Naime, Tužilaštvo BiH jučer nije moglo spriječiti ni svoje uposlenike da uzmu dan od godišnjeg odmora kako bi se odazvali pozivu Milorada Dodika. No, to je još najmanje problematično u ovom saopćenju.

Iz Tužilaštva BiH kažu da, dakle, prate dešavanja kako bi vidjeli ima li elemenata krivičnog djela.

Sporno je što je cijelo dešavanje krivično djelo. Dakle, osim što je neustavno i diskriminatorski, tzv. dan RS pokrene lavinu mržnje prema svima u RS koji nisu Srbi, a širenje mržnje je krivično djelo.

Pored toga, Dodik je dan uoči same proslave iskoristio svoj govor na “svečanoj akademiji” da negira genocid u Srebrenici, što je također krivično djelo koje Tužilaštvo BiH još nikad nije sankcioniralo.

I na kraju, iz ove institucije su naveli da će se “konsultovati” sa kolegama iz Ustavnog suda BiH.

Zašto? U dvije presude Ustavni sud je bio jasan da je proslava dana RS 9. januara neustavna i diskriminatorska. Isto je zabranio i visoki predstavnik pozvavši pravosuđe da djeluje.

Pored toga, predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić u nekoliko navrata je jasno kazala kako je nepoštivanje svih odluka Ustavnog suda krivično djelo i pozvala Tužilaštvo da reagira. Zadnji put je to uradila jučer u intervjuu za BHRT.

Galić je podsjetila da neprovođenje, odnosno neizvršenje odluka Ustavnog suda, u skladu sa članom 239. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine predstavlja krivično djelo koje je u nadležnosti Tužilaštva Bosne i Hercegovine za procesuiranje eventualnih počinitelja.

“Prema navedenoj odredbi Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, službena osoba ili odgovorna osoba u svim tijelima vlasti u Bosni i Hercegovini, odnosno na svim razinama vlasti koja ne provodi, ne primjenjuje, ne izvršava ili na bilo koji način spriječi, odnosno omete izvršenje odluka Ustavnog suda, uključujući i odluke o privremenoj mjeri, čini kazneno djelo za koje je predviđena sankcija od šest mjeseci do pet godina”, podsjeća predsjednica Ustavnog suda BiH.

Dakle, čemu praćenje i analiziranje dešavanja na proslavi koja nikad nije trebala ni biti održana? Analizirati i konsultirati su se mogli i prošle godine kako bi već ove spriječili da do proslave uopće dođe. Očito je da Tužilaštvo BiH kupuje vrijeme, čekajući da se “slegne prašina” i da svi fokus prebace na druge teme. Do iduće godine, kada će opet pratiti i analizirati stvari.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica