Zastrašivanje i pritisak: Belgijski investitor prijeti pravnom odmazdom aktivistima u BiH

Zastrašivanje i pritisak: Belgijski investitor prijeti pravnom odmazdom aktivistima u BiH

Ukupno 140 organizacija i neformalnih grupa iz BiH, regiona, Evrope i SAD-a je poslalo otvoreno pismo diplomatskim predstavnicima Belgije, šefu Delegacije EU u Bosni i Hercegovini i drugim relevantnim međunarodnim institucijama kako bi izrazili svoju zabrinutost zbog aktivnosti belgijske kompanije Green Invest i firme u BiH u njenom vlasništvu, BUK d.o.o, koja je vlasnik male hidroelektrane na Kasindolskoj rijeci u Istočnom Sarajevu, BiH. Kompanija Green Invest/BUK d.o.o. je podnijela tužbe za klevetu protiv dvije mlade aktivistice, studentice prava (25) iz Bosne i Hercegovine, koje su javno govorile o ekološkom uticaju malih hidroelektrana na Kasindolsku rijeku i njeno okruženje.

“Ove tužbe doživljavamo kao klasične tkz. SLAPP tužbe (Strateške tužbe protiv učešća javnosti) čiji je cilj zastrašivanje tuženog zbog javnog govora, a koje političari i korporacije sve više koriste za zastrašivanje i ekoloških aktivista i cenzuru kritika. Dvije mlade aktivistice našle su se na meti Green Investa/BUK d.o.o. jer se zalažu za svoju zajednicu i svoju rijeku, a tužbe su jasan pokušaj da se one ušutkaju te obeshrabre i svi drugi koji žele da javno istupaju sa svojim mišljenjem”, rekla je Lejla Kusturica, ACT.

7.500 eura odštete

Kasindolska rijeka je mala planinska rijeka u Istočnom Sarajevu, 20 km južno od Sarajeva. Građani ovu rijeku koriste za rekreaciju i ribolov. Međutim, na toj Kasindolskoj rijeci, Green Invest/BUK d.o.o. upravlja jednom i planira izgradnju još dvije male hidroelektrane. Od početka izgradnje malih hidroelektrana, 2017. godine, lokalni aktivisti izražavaju zabrinutost zbog njihovog potencijalno negativnog uticaja na rijeku i okolinu i kršenja postojećih dozvola, uključujući nekontrolisanu sječu šume visoke zaštitne vrijednosti i eroziju tla izazvanu izgradnjom pristupnih puteva.

Kao odgovor na to, kompanija Green Invest/BUK d.o.o. je podnijela tri tužbe za klevetu protiv dvije mlade aktivistice tražeći 7.500 eura odštete (plus sve sudske i advokatske troškove) i zaprijetila sa još dvije tužbe zbog njihovih izjava u medijima zbog organizovanja izložbe fotografija povodom obilježavanja dvije godine borbe za Kasindolsku rijeku.

Tužbe su izvršile ogroman pritisak na dvije aktivistice. Pored psiholoških i finansijskih efekata ovih postupaka, one se suočavaju i sa rizikom da će morati da plate nesrazmjerno visoku štetu u slučaju da im sud presudi.

“SLAPP tužbe su dio rastućeg trenda u regionu kada državni službenici i moćne korporacije zloupotrebljavaju pravosudni sistem da zastraše i ušutkaju čuvare ljudskih prava i zaštite se od javnog nadzora. Oni neopravdano ograničavaju slobodu izražavanja i imaju zastrašujući efekat na učešće javnosti u procesima od opšteg interesa”, rekao je Ulrich Eichelmann, direktor austrijske okolišne organizacije Riverwatch.

“Najveću ljutnju izaziva činjenica da ove tužbe dolaze od investitora koji je iz Belgije i koji nije svoj život proveo na ovoj rijeci: niti uživajući u njenoj ljepoti, niti gledajući ono što joj je uradio projekat izgradnje malih hidroelektrana. Frustrirajuće je što imamo utisak da na rijeku, uz koju mi živimo i na kojoj smo se rodili, više prava polaže strani investitor nego mi obični ljudi“, rekla je Sunčica Kovačević čuvarica rijeka.

“Hiljadu puta smo ponovili i kažemo opet, nećemo odustati od borbe za Kasindolsku rijeku! Tužbe od strane investitora nas, pogotovo, neće spriječiti, one nam samo potvrđuju da smo na pravom putu i na korak do konačne pobjede,” poslala je poruku Sara Tuševljak čuvarica rijeka.

Pozivamo Green Invest/BUK d.o.o. da povuče neosnovane tužbe što je prije moguće, tačnije prije prvog ročišta zakazanog za 24. oktobar 2022. u Bosni i Hercegovini te pozivamo vlast u cijeloj zemlji da osigura čuvarima životne sredine i rijeka mogućnost da izraze svoju zabrinutost po pitanjima od javnog interesa bez straha od zastrašivanja ili pravne odmazde.

OTVORENO PISMO PRENOSIMO U CIJELOSTI:

Otvoreno pismo Ambasadi Belgije za Bosnu i Hercegovinu, Uredu Evropske unije uBosni i Hercegovini i drugim relevantnim međunarodnim organizacijama

gđa. Caroline Vermeulen, ambasadorica u Beču g. Benjamin Sturtewagen, šef Diplomatskog biroa u Sarajevu,

g. Johann Sattler, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini,

uvaženim predstavnicim organizacija u BiH i Evropi,

Vaše ekselencije i uvaženi predstavnici,

Pišemo vam kako bismo izrazili zabrinutost i razočaranje aktivnostima belgijske kompanije Green Invest[1], koja je jedini vlasnik kompanije BUK d.o.o. sa sjedištem u Istočnom Sarajevu, Bosna i Hercegovina, a koja upravlja malom hidroelektranom na Kasindolskoj rijeci i planira izgradnju još dvije. Kao što vjerovatno znate, BUK d.o.o. je nedavno podnio tri tužbe za klevetu i zaprijetio daljnjim tužbama protiv dvije mlade bh. aktivistice (studentice prava, 25 godina), koje su javno govorile protiv potencijalnog i vidljivog uticaja ovih projekta na životnu sredinu. Ove neosnovane tužbe imaju sve karakteristike Strateških tužbi protiv učešća javnosti (tkz. SLAPP), koje u regionu sve više koriste političari i veliki biznisi da zastraše aktiviste i ušutkaju kritičke glasove. Kao diplomatski predstavnici zemlje u kojoj je Green Invest registrovan, pozivamo vas da kroz vaše organizacije ohrabrite i pozovete kompaniju Green Invest/BUK d.o.o. da odmah odustanu od tužbi i umjesto toga konstruktivno stupe u kontakt sa aktivisticama i pogođenom zajednicom koji su zabrinuti zbog potencijalno nepopravljive štete nanesene Kasindolskoj rijeci izgradnjom malih hidroelektrana.

Green Invest/BUK d.o.o. upravlja malom hidroelektranom Podivič na Kasindolskoj rijeci u Istočnom Sarajevu, a investitor planira izgradnju još dvije male hidroelektrane Samar i Slapi. Od početka izgradnje, lokalni aktivisti su izražavali zabrinutost zbog potencijalno negativnog uticaja male hidroelektrane na Kasindolsku rijeku i njeno okruženje, uključujući sječu šume visoke zaštitne vrijednosti i eroziju tla zbog izgradnje pristupnih puteva (dole ispod su slike rijeke i prostora oko rijeke).

U avgustu 2020. godine aktivisti i lokalna zajednica pokrenuli su sudske postupke i kao rezultat toga Okružni sud u Banjaluci je od jula do septembra 2021. godine poništio okolinsku dozvolu za hidroelektranu Samar koja je u izgradnji i hidroelektranu Slapi čija je izgradnja u fazi planiranja, ali i za Podivič koja trenutno radi. Osim toga, isti sud je u decembru 2021. godine poništio građevinsku dozvolu za Samar. Uprkos gubitku ekoloških dozvola, investitor je nastavio sa radom male hidroelektrane Podivič. Okolišnu dozvolu za Podivič ponovo je izdao Vrhovni sud Republike Srpske u junu 2022. godine, ali su se aktivisti na tu odluku žalili pred Ustavnim sudom BiH i čekaju konačnu presudu.

Osim toga, aktivisti i lokalna zajednica zabrinuti su što se dvije male hidroelektrane (Samar i Slapi) grade ili planiraju u šumi veoma visoke zaštitne vrijednosti i na području koje je Prostornim planom Republike Srpske (RS) predviđeno kao zaštićeno područje. To znači da je Green Invest/BUK d.o.o. neko vrijeme radio bez potrebnih dozvola, pri čemu je sve vrijeme ostvarivao značajnu zaradu na račun rijeke i zajednica koje žive uz nju. Ovo je protivno zakonima o okolišu BiH, ali i zakonima EU o okolišu.

Neformalna grupa aktivista okupljenih u grupu pod nazivom Stop izgradnji malih hidroelektrana na Kasindolskoj rijeci počela je da se bavi ovim pitanjem 2020. godine. Organizovali su proteste, konferencije za medije, građansku inicijativu koja je sakupila više od 2.000 potpisa građana koji su protiv izgradnje ovih malih hidroelektrana. Priredili su izložbu fotografija koja prikazuje rijeku i rizike dalje izgradnje malih hidroelektrana. Njihove aktivnosti su dobile podršku načelnika sve tri pogođene opštine koji su izrazili da se protive izgradnji malih hidroelektrana na Kasindolskoj rijeci.

Kao odgovor, Green Invest/BUK d.o.o. je podnio tri tužbe za klevetu i zaprijetio daljnjim tužbama protiv dvije lokalne mlade aktivistkinje iz navedene građanske grupe. Aktivistice su bile pod velikim pritiskom zbog ovih tužbi i prijetnji daljnjim djelovanjem. Pored finansijskih troškova u vezi sa postupkom i rizika od plaćanja nerazumne i nesrazmjerno visoke finansijske štete u slučaju negativnog sudskog ishoda, ove neosnovane tužbe su takođe izvršile ogroman pritisak na dvije mlade aktivistice.

Kao što znate, SLAPP tužbe su dizajnirane da zloupotrijebe pravni sistem da zastraše i ušutkaju kritičke glasove i mogu imati snažan zastrašujući efekat na uključivanje zajednice i diskusiju o pitanjima od snažnog javnog interesa, kao što je zaštita životne sredine. Širom BiH, ali i u široj regiji, SLAPP tužbe postaju sve popularnije kao sredstvo za obeshrabrivanje aktivizma na pitanjima životne sredine. Belgija je jedan od lidera u EU i Evropi u oblasti politike životne sredine i zaštite ljudskih prava, a mandat vaše trenutne vlade svjedoči o posvećenosti vaše zemlje ovim važnim ciljevima. Stoga očekujemo da se belgijska pravna lica koja posluju u našoj zemlji trebaju pridržavati istih standarda i poštovati bosansko-hercegovačke zakone, uključujući omogućavanje istinske i smislene javne rasprave i uključivanje zajednice o pitanjima od javnog interesa, kao što je eksploatacija prirodnih resursa. Stoga vas molimo da u skladu sa svojim mandatom stupite u kontakt sa menadžmentom Green Investa i ohrabrite ih da povuku neosnovane tužbe protiv dvije aktivistice koje su izrazile zabrinutost zbog potencijalne degradacije životne sredine koja je rezultat izgradnje i rada malih hidroelektrana.

SLAPP tužbe, te neosnovani i nesrazmjerni zahtjevi za naknadu štete, postali su jasna prepreka za rad branitelja ljudskih prava i organizacija civilnog društva u BiH i na Zapadnom Balkanu, a domaće vlasti i strane delegacije moraju zauzeti jasan stav i poduzeti nedvosmislene mjere kojima će osigurati sigurno i povoljno okruženje u kojem aktivisti mogu iznositi mišljenja bez straha od ovakve odmazde. Vlada Belgije treba jasno dati do znanja da ne podržava i ne stoji iza kompanija, koje podrivaju vladavinu prava u BiH i zloupotrebljavaju sudove da zastraše lokalne aktiviste i obeshrabre javnu raspravu o potencijalno štetnim efektima njihovih projekata na životnu sredinu.

Uprkos tužbama, dvije aktivistice i ostali članovi ove neformalne grupe ostaju posvećene zaštiti rijeke i nastavit će tražiti demokratske i pravne puteve kako bi osigurali da investitor ima sve potrebne dozvole za rad i tražiti odgovornost za bilo kakvo loše upravljanje od strane nadležnih javnih institucija.

Kao što možda znate, Parlament Federacije Bosne i Hercegovine je u julu 2022. godine donio novi zakon kojim se zabranjuje izgradnja novih malih hidroelektrana (Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o električnoj energiji FBiH) u ovom dijelu zemlje, navodeći njihov razorni uticaj na okoliš i neznatnu proizvodnju energije. U februaru 2021. godine Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Deklaraciju o zaštiti rijeka, kojom se pozivaju svi nivoi vlasti da preuzmu mjere i zaštite rijeke od devastacije koju stvaraju i male hidroelektrane. U februaru 2022. godine u Republici Srpskoj usvojen je novi Zakon o obnovljivim izvorima energije kojim su podsticaji za hidroelektrane ograniče na postrojenja do 150 kW, odnosno postrojenja veća od 150 kW do 10 MW neće dobijati podsticaje. Tokom godina, kako su vlasti s entuzijazmom prihvaćale strane i domaće investicije, male hidroelektrane su radile u sumnjivim pravnim okolnostima, provodeći aktivnosti i u zaštićenim područjima. U planu je izgradnja više od 600 brana i malih hidroelektrana sa betonskim cijevima širom zemlje. Brane i betonske cijevi sa sobom nose izgradnju pristupnih puteva, tunela i mostova, uz priliv ljudskih aktivnosti koje zahtijevaju krčenje šuma oko rijeka, ugrožavajući divlji svijet i čitave okolne ekosisteme.

Ova nekontrolirana uzurpacija javnog zemljišta mobilisala je lokalne zajednice i obične ljude koji žele da se zauzmu za svoje rijeke i potoke. Njih ne zanima ni profit ni slava, a često i uz ogroman lični rizik, bore se za pravilno regulisano i odgovorno korišćenje prirodnih resursa i što veće učešće javnosti kroz javne rasprave. U mnogim slučajevima, kao što je slučaj Kasindolske rijeke, to su pokreti predvođeni ženama i mladima koji se suočavaju sa korumpiranim sistemima moći i vlasti isprepletenim privatnim interesima. Često se suočavaju s ozbiljnim prijetnjama investitora, zainteresiranih političara, a ponekad i policijskim nasiljem (Hrabre žene Kruščice, 2017). Aktivisti su povezani preko Koalicije za zaštitu rijeka BiH, lokalnih organizacija koje se bore protiv korupcije poput CCI i međunarodne riječne koalicije Save the Blue Heart of Europe koju lično podržavaju javne ličnosti poput Leonarda DiCapria, vodećih globalnih ekoloških organizacija poput WWF-a, Riverwatch, EuroNatur itd. i kompanije Patagonia Inc.

Planiramo pokrenuti sveobuhvatnu kampanju kako bi istakli ovaj slučaj, zastrašivanje ekoloških aktivista i aktivistica od strane stranih investitora i podigli svijest javnosti. Koristit ćemo sve resurse, uključujući tradicionalne i društvene medije, u čvrsto koordiniranom djelovanju, kao i ranije ove godine kada smo izvršili pritisak na političare da donesu zakon kojim se zabranjuje daljnja izgradnje malih hidroelektrana u Federaciji BiH. Također ćemo nastaviti apelirati na Green Invest/BUK d.o.o. da odmah povuče svoje tužbe protiv aktivistica. Nadamo se da ćete nam se pridružiti u ovom nastojanju.

Ako imate bilo kakvih pitanja ili biste bili zainteresirani da čujete našu zabrinutost o uticaju Green Invest aktivnostima na okoliš u BiH, rado ćemo o tome razgovarati lično (naši kontakti su na kraju pisma).

Hvala vam na pažnji!

Fokus

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE