Žene: Stav tijela otkriva (ne)moć

Žene: Stav tijela otkriva (ne)moć

Pripadnice nježnijeg pola često nesvjesno usvajaju podređenu pozu trudeći se da zauzimaju što manje prostora, pa tako stoje spojenih nogu i skupljenih ruku. Ali, griješe.

Ako žele da budu doživljene kao vođe, treba da “prepisuju” od muškaraca. To znači da dok stoje, noge treba da im budu u širini ramena, a prostor treba da osvajaju i rukama, sa laktovima udaljenim od tijela. Usvajanjem takozvane moćne poze, sredina će ih doživjeti kao samouvjerene i više će im vjerovati. Do ovog zaključka došli su istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu kada su sproveli dva eksperimenta.

U prvom, grupi od 1.500 ispitanika pustili su video u kom je glumica držala govor mijenjajući poze stajanja. U drugom eksperimentu, 500 volontera posmatralo je glumca i glumicu u dvije poze – podređenoj i moćnoj. Oba eksperimenta potvrdila su da su žene koje su zauzele moćnu pozu ocijenjene kao ubjedljive, samouvjerene, inspirativne i sposobne. Takođe, ispitanici su rekli da bi glasali za njih na izborima.

Koautor istraživanja Ričard Njuman primjećuje da je ženama vaspitanjem usađen stav da su neženstvene ukoliko stoje kao muškarci, što je pogrešno. Kako kaže, ovu pozu su usvojile i najljepše žene svijeta, poput Andželine Džoli, Bijonse i Džulije Roberts. Osim toga, rođeni smo da stojimo raširenih nogu. To je prva poza koju djeca usvoje kad se usprave, ali nas rodna politika kasnije kroji u drugom, podređenom smijeru.

cafe.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE